Aşırı soğuk havada fotoğraf çekmek bazen sıkıntılı olabilir. Hava sıcaklığının düşük olması nedeniyle hem fotoğrafçı hem de ekipmanımız bu koşullardan kötü etkilenir. Fotoğraf çekme işinizi eziyet haline dönüştürmeden önce hem kendimizi hem de ekipmanımızı bu güç koşullara dayanıklı hale getirmeliyiz.

Sıcak kalabilmenin temelde iki yöntemi vardır. Birincisi efor sarf ederek kendi kendine ısı üretmek ve sıkı giyinerek bu ısının korunmasını sağlamak. Diğeri ise sıcak bir sıvı, konvansiyonel ya da kimyasal ısıtıcılar gibi dış kaynaktan ısı enerjisini elde etmek. Bu iki yöntemin birlikte kullanılması en efektif sonucu verecektir.

Sıfırın altındaki sıcaklıklarda, özellikle manzara fotoğrafı ya da Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) gibi özel çekimlerde beklemek işimizin büyük bir kısmını oluşturuyor. Beklerken de iyi giyinik olmamız şarttır. Öncelikle cilt ile temas edecek kısımlar için yün kullanılabilir. Özellikle yün veya termal içlik olarak geçen malzemelerden kullanabilirsiniz. Kesinlikle pamuklu kullanmamak gerekir. Bunun üzerine giyebileceğiniz bir gömlek, kazak vs gibi bir katman ve üzerine de parkanızı giyebilirsiniz. Başınızı koruyabilmek için iyi yalıtım sağlayan bir şapka kullanmanız gerekir. Ek olarak bir yün boyun atkısı kullanılması iyi olacaktır. Çok daha sert şartlar için ağız ve burnu korumak amacıyla solunum delikleri olan ve çabuk kuruyan bir yüz maskesi kullanın.

Ayakkabı için seçim yaparken size bildirilen bilmem kaç dereceye kadar ibarelerine fazla kulak asmamanız yararınızadır. Öncelikle ayağınızı tam olarak kavrayan veya tam ayağınıza göre olan ayakkabı iyi bir seçim değildir. Bir çift kalın çorapla giydiğinizde bile ayak parmaklarınızı kolay bir şekilde hareket ettirebileceğiniz büyüklükte olmasına dikkat etmeniz iyi olacaktır. Bu ayakkabının özellikle performans (koşu, yürüyüş vs.) ayakkabısı değil, sizi soğuktan korumaya odaklandığını unutmayın. Ayrıca alacağınız bot, çizme vs. nin çok iyi yalıtıma sahip tabanının olmasına dikkat edin. Taban yalıtımını artırmak için ek olarak keçe tabanlık kullanabilirsiniz. Bu nedenle alacağınız büyüklüğü seçerken daha da dikkatli olmanız gerekecektir. Aslında en ideal ve ucuz çözüm, çirkin ve ağır olmalarına karşın Bunny boots olarak geçen askeri malzemeyi kullanmaktır, Bunny boots Alaska’da oldukça popülermiş. Bu ayakkabılar Türkiye’de satılıyor mu bilemiyorum ama ebay’de maksimum $40 – $50 aralığında fiyatla bulabiliyorsunuz. Bir o kadar da posta ödemeniz durumunda $100 altında bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Elbetteki daha fazla ödeyerek taban yalıtımı iyi ve modaya uygun bir bot almanız da mümkün.

Vücudu sıcak tutmak anlamında en çok zorlandığımız kısım ellerimizdir, bu yüzden giysimizi tamamlarken eldiven kısmına da dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle ekipmanımızın metal aksamlarına çıplak elle dokunmak hızlı bir şekilde ısı kaybına yol açacaktır. Burada kusurlu ama işlevsel olan bir yöntem olarak gevşeklik tercih edilebilir. Birisi iç ve birisi dış olmak üzere çift eldiven kullanabilirsiniz. Detaylı işler için elinizi kullanmanız gerektiğinde kısa bir süre için çıkartmanızda sorun yoktur fakat uzun süre eldivensiz dolaşmamalısınız. Yine de ellerinizi ısıtmakta zorlanırsanız dağcıların yaptığı gibi kollarınızı ileri geri sallayarak kan akışını hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

Ekipmanlarınızı çok soğuk ortamlarda kullanırken özellikle metal kısımlarının direkt cilt ile temasından kaçınmalısınız. Aslında neredeyse tüm DSLR gövdeler için verilen çalışma sıcaklığı 0°ve 40°C arasında; fakat bu sıcaklıkların altında çalışmayacağı anlamına gelmez, sadece uzun süreli kullanımlarda performanslarında düşüş hissedebilirsiniz. Üst seviye DLSR gövdeler yalıtım konusunda çok daha başarılı olduğundan bu tip makineleri tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu kötü hava koşullarında pillerinizin çabuk bitmesi kaçınılmazdır. Bu yüzden fazlaca yedek piliniz olmalı ve bu pilleri sıcak bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Eğer uzun bir süre beklemenizi gerektirecek durumlar olursa pili ve hafıza kartınızı çıkartarak beklemenizde fayda var.