Fotoğraf makinelerinin en önemli parçalarından biri kuşkusuz objektiflerdir. Objektifler çeşitli mercek (lens) gruplarının bir araya gelmesiyle oluşur. Her ne kadar kaliteli objektifler açık diyaframlı olarak bilinse de, bu objektifler ile kit objektifler arasındaki farkın çok azaldığı, hatta çekilen fotoğraflarda farkedilmediği durumlar çoğunluktadır.

Yeni bir DSLR ya da MFT vb. bir gövde aldığınızda bana göre ilk yapmanız gereken beraberinde verilen kit objektifi almaktır. Bu objektifler hem benzerlerinden çok daha hesaplı olacaktır, hem de hakkında ne kadar konuşulursa konuşulsun, çoğu durumda sizi tatmin edecek kadar başarılıdır.

Eğer çok özel amaçlar için fotoğraf çekiyorsanız, zaten size gerekli olan objektif bellidir ve onu satın alırsınız, örneğin makro objektif gibi. Fakat standart olarak yeni başlamış bir fotoğrafçı ya da tecrübeli olsa da değişebilen objektifli gövdelere yeni geçiş yapmış biriyseniz kit objektif almalısınız. Fotoğraf makinesini öğrenme aşamasında veya sonrasında, satma aşamasında da bu kit işinize yarayacaktır. Daha sonraları tecrübe kazandıkça, hangi amaç için hangi objektifi kullanacağınıza karar verebilir ve seçim yapabilirsiniz.

Okuyarak öğrenmesine öğreniliyor; fakat uygulama yapmadan sadece okuyarak fotoğrafçılık konusunda fazla ilerlemeniz düşünülemez. Uygulama yapmanın size kazandıracağı en önemli özellik ise elinizdeki ekipmanı tanımanızdır, bu paha biçilemez bir bilgidir, lütfen ihmal etmeyin. Kit objektifler başlangıç aşamasındaki herkese yeterlidir, o yüzden etrafta dolaşan sözlere, yazılara fazla takılmadan, ekipmanınızı alıp sokağa çıkın ve kit objektifinizle bol bol fotoğraf çekin.