Yaklaşık bir aydır sizlere sağdaki sütunda yer alan Mini Anket ile bir soru sormuştum: “Fotoğraf makinenizden istediğiniz verimi alabiliyor musunuz?” Bu yazıda kısaca verilen cevapları ve nedenlerini incelemeyi amaçlıyorum. Cevaplar üç adetti, şıklar ve çıkan sonuçlar aşağıda;

  • %48 – Makineyi biraz daha öğrenirsem iyi olacak
  • %38 – Evet kesinlikle parasının hakkını veriyor
  • %14 – O kadar para verdim ama sanırım yanlış bir tercih yapmışım

Öncelikle genel anlamda her iki kişiden birinin elindeki ekipmanı yeterince tanımadığını söyleyebiliriz. Kanımca bunun sebebi fazlaca özgüven nedeniyle kullanıcıların aldığı makineyi kurcalayarak öğrenebileceğini düşünmesi. Dolayısıyla ürünle beraber gelen kullanma kılavuzunu okumaması ya da gelişigüzel bakması. Aslıda kullanıcılar bir kaç saat zaman ayırarak kendilerini birçok dertten kurtarabilirler. Yapmaları gereken kelimesi kelimesine bu kılavuzu okumak ve ürün üzerinde birebir uygulamak. Hiç kullanmayacakları bir özellik olduğunu düşünseler bile ileride, bir kaç ay sonra karşılarına çıkabilir ve onları zor bir durumdan kurtarabilir. Bunun dışında bu kılavuzlarda fotoğrafçılığa ait bazı ipuçlarına da rastlamak mümkün, okumakta mutlak fayda var.

“Evet kesinlikle parasının hakkını veriyor” cevabının bu kadar yüksek çıkması gerçekten sevindirici. Ama etrafıma baktığımda bu cevabın gerçeklikten biraz uzak olduğunu düşünüyorum. Zira birçok kişi nasıl karşılaştırma yapacağını bilmiyor veya yanlış bir iş yapmış olduğunu kabullenmek istemiyor. Gerçi piyasadaki ürünler beklentilerin çok daha üzerinde imkanlara sahipler; ama tam olarak nasıl kullanıldığını bilmeden bunun anlaşılmasına imkan yok.

“O kadar para verdim ama sanırım yanlış bir tercih yapmışım” cevabını verenlerin büyük bir kısmı ilk şıkta değindiğimiz kullanma kılavuzunu okumamış ya da okuyup anlamamış olanlar. Kalan kısmın birazı satıcıların ya da reklamların azizliğine uğramış kazazedeler. Diğer kalan kısmı ise ne istediğini bilmeden alış veriş yapanlar ve pişman olanlar.

Kısace anket sorusunun cevabı tek kelime ile “Evet”.

Ne kadar tecrübeli olursanız olun, yeni bir ürün aldığınızda kullanma kılavuzunu baştan sonra okumalısınız. Gerekirse iki ya da üç defa okuyun. Hatta fotoğraf çantanızda taşıyın.