Bir sorumuz var buna cevap arıyoruz. Olympus OM-D E-M10 mu yoksa Olympus OM-D E-M1 mi almalı?

Aynasız fotoğraf makinesine geçiş yapmak isteyen amatör fotoğrafçılar ekipman seçimi konusunda karar verirken zorluklarla karşılaşabilirler. Bunun en büyük nedeni bu sınıftaki ürünlerin yeterince tanınmıyor olması. Daha önceki yazımda aynasız gövdelerle ilgili genel bir inceleme yapmış ve yeni gelişmeleri paylaşmıştım. Şimdi ise sadece iki ürünün karşılaştırmasını yapacağım. Karşılaştıracağım ürünler Olympus OM-D E-M10 ve Olympus OM-D E-M1. Her iki ürün de Micro Four Thirds sınıfında birer aynasız gövde. Yani 2x krop çarpanına sahip ve her ikisi de 16 megapiksellik görüntü üretebiliyor.

Öncelikle her iki ürünün de gayet başarılı olduğunu ve bir amatör fotoğrafçının her türlü ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyerek başlayalım.

Aynasız gövdelerde iki türlü tasarım yaygın olarak kullanılıyor. Bunlardan biri SLR benzeri tasarım (SLR-style mirrorless) diğeri ise Rangefinder tarzı tasarım (Rangefinder-style mirrorless). İncelediğimiz bu iki ürün de SLR benzeri tasarıma sahip. Aralarındaki farklara baktığımızda:

Olympus OMD E-M10

Olympus E-M1’in avantajlı olduğu özellikler

 • Olympus OMD E-M1 in üzerindeki elektronik vizör daha büyük.
 • Olympus OMD E-M1 hava koşullarına dayanıklı üretilmiş (kullanacağınız objektifler de öyle olmalı).
 • Olympus OMD E-M1 maksimum perde hızı 1/8000 iken Olympus OMD E-M10 te bu değer 1/4000.
 • Olympus OMD E-M1 seri çekim hızı saniyede 10 kare iken Olympus OMD E-M10 te bu değer 8 kare.
 • Olympus OMD E-M1 üzerinde video çekimi için harici mikrofon girişi var Olympus OMD E-M10 de yok.
 • Olympus OMD E-M1 deki dinamik aralık 12,7 EV Olympus OMD E-M10 te ise 12,3
 • Olympus OMD E-M1 de 5 eksenli titreşim giderici varken OMD E-M10 te 3 eksenli titreşim giderici bulunuyor.

Olympus OMD E-M10 ‘un üstün olduğu özellikler

 • Olympus OMD E-M10 te dahili flaş var Olympus OMD E-M1 de ise yok.
 • Olympus OMD E-M10 yaklaşık 100 gram daha hafif. OMD E-M1 497gram iken OMD E-M10 396 gram.
 • Olympus OMD E-M10 daha küçük. OMD E-M1 ölçüleri 130x93x63mm iken OMD E-M10 119x82x45mm
 • Olympus OMD E-M10 yüksek iso da az da olsa daha kabiliyetli (yarım stop kadar.)
 • Olympus OMD E-M10 gövde fiyatı $700 iken Olympus OMD E-M1 $1300

Bu karmaşık rakamlar ve özellikler arasında boğulmadan daha sakin ve daha insanca bir karşılaştırma yapmamız gerekirse. Bazı değerler ihmal edilebilecek kadar küçük ve bazı değerler ise seçimimizde önemli bir kriter olacaktır.

Olympus OMD E-M10

Burada amatör fotoğrafçı için kayda değer fark Olympus OMD E-M1’in hava koşullarına dayanıklı olması ve elektronik vizörün biraz daha büyük olması. Öteki tarafta ise Olympus OMD E-M10 gövde üzerinde dahili flaş olması, boyularının ufaklığı ve ağırlığının daha az olması.

Çok uzun süredir fotoğraf çeken biriyseniz ve uzun süre DSLR kullanıp “artık aynasız ürünlere geçme vakti geldi” diye düşünüyorsanız, ya da profesyonel çekimler yapıyorsanız, ya da ekstrem koşullarda çekimler yapıyorsanız Olympus OMD E-M1 alarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Yukarıdakilerin dışında kalanlar için bence Olympus OMD E-M10 almak daha mantıklı. Çünkü aralarındaki farklar için vereceğiniz $600 lık bütçe ile Micro Four Thirds objektife yatırım yapar ve fotoğraf kalitenizi en üst sınıfa taşırsınız. Örneğin ek olarak harika bir objektif olan Olympus 60mm f/2.8 Macro alabilirsiniz.

Hangi gövdeyi seçerseniz seçin şundan emin olabilirsiniz; Çekeceğiniz fotoğraflar tüm giriş seviyesi Nikon, Canon vs marka gövde ve kit objektifleriyle çekilen fotoğraflardan daha keskin olacaktır.