Daha önce de bir kaç kere FotoKritik hakkında yazmıştım. Neden diye sorabilirsiniz. Neden FotoKritik hakkında yazıyorum, bu kadar önemsiyorum? Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle FotoKritik’in Türkiye’de fotoğrafın yaygınlaşması adına büyük hizmetleri olduğuna inanıyorum. Benim gibi zamanında burayı aktif olarak kullanan ve birçok yeni bilgiyi buradan öğrenen insanlar tanıyorum. Hatta FotoKritik ile fotoğraf hayatı başlayan ve profesyonel anlamda başarı yakalamış fotoğrafçılar da tanıyorum. Ama en önemlisi burada gerçekleştirdiğimiz paylaşımlarla sadece sanal anlamda değil gerçek hayatta da görüştümüz dostluklar elde etmiş olmamız.

Gelelim asıl konumuza, konumuz FotoKritik’ in yeni arayüzü. Yeni arayüzde eksik ve hatalı olarak gördüğüm kısımlara değinmeye çalışacağım. Öncelikle yeni arayüze geçmeden önce test süresinin çok kısa olduğunu ve geri dönüşlerin pek de değerlendirilmediğini düşünüyorum.

Tasarım ve işleyiş olarak baktığımızda;

 • Listelenmiş fotoğraflara bakarken fotoğrafların üzerine gelindiğinde hover olmaması.
 • Web2.0 adına tüm köşeler yuvarlatılmış ama bağlantılarda hover yerine underline kullanılmış ve bu tasarımla uyumlu olmamış. Hatta birçok bağlantıda ne alt çizgi ne de hover var (örnek olarak kendi portfolyonuzdaki fotoğrafların altındaki bağlantılar gibi)
 • Herhangi bir fotoğrafı görüntülediğimizde fotoğrafın hemen üzerinde kullanıcıya ait önceki ve sonraki fotoğrafların bağlantılarının olması güzel bir incelik. Fakat fotoğaf altı bilgileri veren kutucuk çok cömertce kullanılmış, fazlaca boşluklar var.
 • Pro üyeleri belirten simge çok çirkin olmuş, daha anlamlı ve güzel bir ikon olabilirdi, üstelik profil resmini ortalamıyor bile.
 • Eleştiri kutusunun altındaki buttonlar tasarım konusunda tamamen sınıfta kalıyor.
  Fotokritik
 • Gruplar, Hakkımızda, İletişim ve Yardım kısımları gibi birçok sayfa için halen eski tasarım kullanılıyor, beta aşamasında hoş karşılanabilecek bu durum asıl tasarıma geçildiği için hiçte profesyonelce görünmüyor.
 • Yazılarda ve arka planlarda birbirinden farklı çok fazla renk kullanılmış
  Arkaplan için kullanılanlardan bazıları: #65635B, #0E0E0E, #464641, #7E7E7E, #383935, #DCDED7, #D9DDD2, #839295, #789696, #69787B …
  Yazılar rengi için kullanılanlardan bazıları: #DCDED7, #657072, #91A2A0, #D4E769, #AABA96, #4193BD, #798789, #87BEC1 …)
  bunlardan birbirine yakın olanlar elenebilirdi, anlaşılan o ki yazı ve arka planlar için kendi içerisinde uyumlu bir renk skalası kullanılmamış..

Tüm detayları yazmak sayfalarca sürebilir. Lütfen yanlış anlaşılmasın bu tasarımın beğenilmesi/beğenilmemesi ile ilgili bir durum değil. Bunların büyük çoğunluğu tasarım hataları. Anlaşılan o ki Nokta Medya negatif.com dan sonra fotokritik.com için de tasarım konusunda sınıfta kaldı. Bence vakit kaybetmeden nokta.com/kariyer sayfasındaki Açık Pozisyonlar kısmına Tasarımcı başlığını da eklemeliler.

Sistem olarak ta eskisine oranla bazı değişikliklerin olduğunu görebiliriz. Fotokritik Forumlarında bunlara değinilmiş, bazılarına bakarsak;

 • Bir fotoğrafı favoriye eklemek kolay, favoriden çıkarmak mümkün değil.. favoriye eklenen fotoğrafların tamamını izlemek hiç mümkün değil, enteresan bi durum!!!
 • Fotoğraf izlemenin esas olduğu bir sitede “fotoğraflar takvimi” kaldırılmış
 • Tamamını okumak için: http://www.fotokritik.com/forum/98716

Ayrıca, eğer silinmezlerse;
http://www.fotokritik.com/forum/98693
http://www.fotokritik.com/forum/98716
http://www.fotokritik.com/forum/98442
http://www.fotokritik.com/forum/98664

Forumlardaki “Site Hakkında” kategorisi yeni arayüz ile ilgili açılan konularla dolu http://www.fotokritik.com/forum/Site_Hakkinda

Ayrıca yeni arayüz bir çok kullanıcının tepkisine yol açmış ve bunun için hazırlanan görseller fotoğraf niyetine siteye yüklenmiş, bu sayı o kadar fazlalaşmış ki yönetim buna bir çare olarak protesto görsellerini silmek zorunda kalmış..

FotoKritik yeni arayüzü protesto

Geçenlerde benim gibi düşünenlerin (yeni arayüzü beğenmeyen eskisini geri isteyenlerin) Facebook’ta bir grup oluşturduğuna şahit oldum, beni de davet etmişlerdi, gruba üye oldum fakat bir süre sonra gördüm ki oluşum hiç te anlamlı şekilde hareket etmiyor. Toplu üyelik silinmesi, topluca başka bir siteye geçilmesi gibi yalnızca koyunların yapacağı saçma sapan hareketler görünce arkama bakmadan oradan ayrıldım. Her ne kadar değişen arayüzü beğenmesem de FotoKritik’ i kullanmaya devam edeceğim.