Aslında bu yazı Gillette Fusion Power Phenom hakkında olacaktı. Fakat amatör ve profesyonellik kavramları hakkında bir yazıya dönüştü nihayetinde. Çünkü yaptığım işlerden keyif alabilmem için amatör ruhu kaybetmemem gerektiğini bir kere daha anlamış oldum.

Geçenlerde bir çok blog yazarına gelen paketten bana da gönderdiler, içerisinde biz erkekler için özel hazırlanmış son model bir tıraş bıçağı, jel ve traş sonrası rahatlatıcı bir losyon vardı. Ben de bunu güzel bir hediye olarak kabul ettim ve ekinde gelen mesajı okudum. Mesajda tıraş olduktan sonra blogumuzda yazılacak yazılardan en ilginç olana bir hediye verilmesinden bahsediliyordu. Hediye oldukça cazip seçilmiş bir Apple Macbook’tu. Hediyenin kendisi her ne kadar yazmak için motive etse de ben de farklı bir etkisi oldu. Bünyemde sanki sipariş üzerine yazıyormuşum gibi bir izlenim bıraktı. Profesyonel bir anlayışla bu işi yapmadığımdan olsa gerek, yazamadım. Şimdiye kadar bir çok konuda yazmam istenmişti ama konuya şöyle bir bakıp ilgimi çekmediyse elimi uzatmamışımdır. Bu yazıyı yazabilmek için oldukça orjinal fikirler düşündüm, fotoğraflar çektim ama sonuçta yazamadım. Tıraş olmanın hikayesini fotoğraflarla anlatmak istedim ama olmadı. Sonunda yazmamaya karar verdim. Gillette’in bu girişimini oldukça akılcı ve sağlıklı bulmama rağmen, bu tamamen kendi kişisel görüşlerim doğrultusunda verdiğim bir karar, zorlamaya gerek yok.

Yazarken kelimelerin zorlanmaması gerekir, bardaktan yavaşça dökülen bir su gibi, kağıda ya da ekrana dökülmeliler. Genelde bunu yaşayamadığım yazıları başarısız buluyorum, okuyanın da bunu hissettiğini düşünüyorum. Amatör ruh; bu işi istediğin gibi, dilediğin gibi, keyif alarak yapmakta, zorla ya da sipariş üzerine değil. Profesyonellik ise bizi birçok yönden kısıtlar, okuyan ne düşünecek, yazıyı isteyen ne düşünecek beğenecek mi, önceki yazılarımla çelişkili ifadeler içeriyor mu, istenilen mesajı yeterince iyi verebilmişmiyim gibi. Gillette Fusion Power Phenom hakkında yazılacak olan yazıyı malesef amatör bir bakışla düşünemedim ve düşünemiyorum, bu yüzden de yazamıyorum. İlerleyen günlerde Gillette’in bu girişimini örnek alacak bir çok firmanın çıkacağını ve profesyonel blog yazarlarına daha çok iş düşeceğini düşünüyorum, fakat sanırım ben amatör olarak yazmaya devam edeceğim.

Bu arada Gillette’e gönderdiği hediye için teşekkür ediyorum. Tam da biten tıraş jelimin akabinde gelmiş olması da ayrıca iyi oldu. Gillette Fusion Power Phenom ile tıraş olmanın çok fazla fark yarattığını söyleyemeceğim ama tıraş olurken aynı zamanda masaj yapıyor hissi vermesi güzel. Şimdilik kullanmaya devam ediyorum ama jiletlerinin fiyatını öğrenince ne yaparım bilmiyorum.