Son günlerde sinemayla ilgili konuşulurken bahsedilmeden geçilmeyen bir film var; Avatar. Aslında size Avatar’dan bahsetmeye niyetim yok. Filmin eleştirisini de yapmayacağım fakat en azından neden bu filmden bahsediliyor, imax nedir, reald 3d nedir, 3 boyutlu film nedir gibi konularda bilgi sahibi olalım.
IMAX nedir? IMAX sinemada kullanılan normal 35mm lik filmlerden daha büyük filmlerin, daha büyük bir perdede gösterilmesinden ve ses teknolojisinin iyileştirilmesinden başka birşey değildir. Yani çok yüksek kaliteli görüntü ve sesi yine çok büyük ekranda izleme deneyimini sadece IMAX ile yaşayabiliyorsunuz. IMAX teknolojisinden en iyi şekilde yararlanabilmek için filmlerin IMAX kameralar kullanılarak çekilmiş olmaları gerekmekte. IMAX teknolojisi ile hem iki boyutlu standart filmler hem de son zamanlarda popüler olan üç boyutlu filmler izlemek mümkün. IMAX 3D filmler özel iki adet projektörün görüntüyü perdeye yansıtmasıyla oluşuyor ve seyirci polarize özelliği olan bir gözlük kullanarak bu görüntüyü normale çevirip izleyebiliyor.

RealD ise yine başka bir dijital sinema gösterim teknolojisi. RealD teknolojisi ile de hem iki boyutlu (2D) hem de üç boyutlu (3D) filmler gösterilebilmekte. RealD, 3D filmlerin gösteriminde IMAX ten biraz daha farklı bir yöntem izliyor ve tek bir projeksiyon kullanarak bu işi çözüyor. Yansıtılan görüntüde stereoscopic resimler kullanıldığı için seyirci yine polarize bir gözlük yardımıyla bu görüntüyü normale çevirip izlemek durumunda kalıyor. RealD 3D teknolojisi IMAX ten daha yeni ve gelişmiş bir teknoloji. Bu konuda detaylara girmiyorum fakat 3 boyutu hissettirme konusunda hangisi daha iyidir halen tartışılıyor. Kalite olarak baktığımızda ise IMAX kameralarının kullandıkları büyük filmlerden dolayı oldukça kaliteli görüntüler elde edip bize bize sundukları ise tartışılmıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse;

3D filmleri daha gerçekçi bir üç boyut hissi yaşamak ve en iyi seyir keyfi için RealdD 3D olarak izlemeli. Buna rağmen 2D filmler için yüksek kaliteli ve devasa boyutlarda perdelere sahip IMAX tercih edilmeli.

Yukarıda eleştiri yapmayacağım demiştim ama bir kaç kelime etmeden geçemedim; Avatar, izlenmesi gereken muhteşem bir film değil. Sadece izlenebilecek güzel bir film. Etkileyici ve vurucu tarafları yok, (teknik olarak ulşatığı nokta ise etkileyici ve bunun tartışılacağını sanmam) film başka bir dünyada geçmesine rağmen filmde geçen birçok sahneye ya başka bir filmden öykünülmüş ya da dünyadan. LOR deki gibi tamamiyle yeniden yaratılmış bir dünya yok. Buna rağmen keyifle izlediğimi söyleyebilirim ama beni tek rahatsız eden şey yapılan bir ritüeldi. Biraz esinlenme olabilir ama bu kadar birebir aynı olmak zorunda değildi, yoksa bu Na’vi ırkı Kamboçya’dan mı göçmüş buralara.)