Bu Cumartesi sanat anlamında dolu bir gün geçirdim. İki adet sergi ve sonrasında tiyatro. Sergiler tahmin edebileceğiniz gibi fotoğraf sergileriydi. Önce Fototrek Fotoğraf Merkezindeki Yusuf Darıyerli’nin “Az Kısalt” adlı sergisini gezdik, baskıları, konusunda oldukça iyi olan Uğur Varlı yapmıştı. Fakat afiş fotoğrafı dışında kalan fotoğraflardan çarpıcı ve etkileyici olabilecek bir fotoğrafa rastlamadığımı söyleyebilirim. Sonrasında ise Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde açılan Balkanlar’da Işık ve Gölgeler Fotoğraf Sergisine doğru yola çıktık..

Balkanlar’da Işık ve Gölgeler Fotoğraf Sergisi 8 Balkan fotoğrafçısının fotoğraflarından oluşuyor, sergide Hırvatistan, Yunanistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya, Türkiye ve Sırbistan’daki sanatçıların fotoğraflarına yer verilmiş. Burada iki isim özellikle dikkatimi çekti ve beğendiğimi söylemeliyim. Biri Bosna’lı Milomir Kovacevic, diğeri ise Bulgaristan’lı Nina Nikolova. eğer zamanınız varsa veya yolunuz İstiklal Caddesinden geçerse, tamamı siyah beyaz fotoğraflardan oluşan sergiyi görmenizi görmenizi isterim.

Aslında yazıyı yazarken asıl bashsetmek istediğin BKM de izleme fırsatı bulduğumuz Caveman isimli oyundu ama araya biraz da fotoğraf sıkıştıralım dedim… Oyunun Türkçe sayfası için: caveman.com.tr ziyaret edilebilir. Bileti alırken isteksiz davranmama rağmen oyun sonunda gayet memnundum. Caveman, Rob Becker’ ın kaleminden çıkmış tek kişilik bir oyun. Oyunda “kadınlarla erkekleri bu kadar farklı kılan nedir?” sorusunun cevabı aranıyor. Cevap olarak ta “Erkekler avcıdır, kadınlar toplayıcıdır.” savunması yapılıyor. Bir arkadaşımın da dediği gibi asıl cevap (yani sorun) yazılımın tamamen farklı olması belki de.

Rob Becker oyunda birçoğu bilinen ve bir kısmını da belki ilk kez duyacağınız bazı tespitlerde bulunuyor. Bunların ne kadarı bize yani Türkiye’ye özgü ve uyarlanmış bilemiyorum ama yönetmen Aykut Kayacık ve diğer ekip üyelerini de tebrik etmek gerekir zira oyunun hiçbir yerinde “ama bizde böyle olmuyor” dediğim olmadı. Özellikle birlikte yaşayan veya evli çiftlerin çok daha rahat anlayabileceği bir çok tespit sizi gerçekten güldürecek. Oyuncu Alper Kul’un performansı ise müthiş, Hem mimikleri ve hem de sesi ile oyunu süslemeyi ve seyirciyi güldürmeyi başarıyor. Eğer halen izlemediyseniz gecenizi renklerdirecek ve belki de gözlerinizden yaş gelene kadar gülmenizi sağlayacak bir eğlenceyi kaçırmayın derim. Tabi evli olanların mutlaka eşleriyle birlikte gitmesinde fayda var, daha çok eğleneceğinize eminim.