Something is wrong.
Instagram token error.

Marakeş’te Fotoğraf Arayışı

Bunu bir fotoğraf gezisi olarak düşünerek yazıyorum, çünkü daha iyi ve değişik fotoğraf nasıl çekerim kaygısıyla dolaştım. Öncelikle titiz hanımlar ve beylerin pek rahat edemeyeceğini söyleyerek başlayayım, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Fas’ta da hijyen konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Marakeş’e girdiğimizde dikkat çeken ilk şey binaların rengi oldu, tüm yapılar, duvarlar kiremite yakın bir renkte ve kendine has killi topraktan elde edilen bir sıva ile kaplı, farklı bir renk bulmak çok zor. İkinci dikkat çeken ise yerel giysileri Cellaba. Fotoğrafik açıdan oldukça zengin içerik sunan bu elbise vücudu boydan boya kaplayan kapşonlu bir entari şeklinde. Yaşlılara çok daha fazla yakıştığını söyleyebilirim. Çarşıda dolaşırken her an herhangi bir köşeden çıkan böyle biri sizi rahatlıkla korkutabilir.

Marakeş’ in merkezi diyebileceğimiz yer Jamaa El Fna (Cema-ül Fena) meydanı. Burası tam bir curcuna. Zaman geçtikçe daha fazla turistik olacak ve doğallığını kaybedecek gibi görünüyor. Fotoğraf çekmek için iki günü rahatlıkla burada ve buraya açılan dar sokaklarda geçirebilirsiniz. Meydanda fotoğraf çektiğiniz herkes sizden biraz para isteyebilir bu yüzden bozuk dirhemlerinizi cebinizden eksik etmeyin. Bu arada onbir dirhem bir euro yapıyor. Ayrıca meydanı tepeden gören bir cafeden gece fotoğrafları çekmeniz mümkün, bunu kalabalık saatlere denk getirirseniz iyi kareler çıkacaktır tahmin ediyorum. Aslında turistik açıdan Marakeş’ te görülebilecek bir kaç yer daha var fakat benim açımdan bu kadarı da yeterli.

Ourika Vadisi gezimizde ise konuk olduğumuz Berberi köy evi dışında fotoğrafik bir şey bulamadık. İkram edilen nane çayı (Her yerde bunu içiyor ve ikram ediyorlar) ve bunun yapılışını görmek, ev halkının sade yaşantısı ve yerel giysileri içersinde izlemek, aslında bunlar da başlı başına yeterli sayılır. Belki biraz daha ilerleyerek Atlas Dağlarına doğru manzara fotoğrafları çekmeniz de mümkün.

Gezdiğimiz bir diğer yer ise Atlas Okyanusu kıyısındaki Esaouira. Burası fotoğraf açısından çok daha verimli bir yer, dikkat çeken ilk şey yine binalar, burada ise binaların tamamı beyaz, kapı ve pencereleri ise mavi. Gemiler ve balıkçı teknelerinin büyük bir kısmı mavi. Martılar ve kediler oldukça dost canlısı. Eski kaleler ve dar sokaklar, okyanus, sahilde ata ya da deveye binenler, kısacası fotoğraf çekerek bütün bir günü burada geçirebilirsiniz.

Fas ve özellikle de Marakeş fotoğraf açısından dört beş gün ayırabileceğiniz otatntik bir yer, bunun dışında bir amaç için pek gelmeye değer bir yer değil.

Fotoğraflar ise burada;
http://www.flickr.com/photos/hakkiceylan/tags/morocco/

5 Yorum Var

  1. 2018’de de bir euro 11 dirhem, hatırlamadan geçemedim.

  2. ben 10 gün oldu marakeşten döneli tam bir ay kaldım ve müthiş gizemli buldum dahada kalabilirdim hatta yaşım müsait olsa orada çalışabilirdim kesinlikle bizim ülkemizden ilerdeler gerek görgüleri gerek davranışları ile marakeşin her tarafında istediğin kıyafetle dolaşabilirsin kimse seni rahatsız etmez çok değil 10 yıl sonra bizden ilerdeler kendi ülkem adına üzüldüm bizde son hızla geriye gidiyoruz bu kadar güzel memlekette

  3. harika bir yer marakeş hijyen konusunda eksik olabilir ama büyüsü etkisine hemen giriyorsunuz klasik allaaddin filmindeki sokaklar ve büyücüler falcılar mistik bir yer fotoraflar için tesekur ederım gercekten guzel karelar

  4. ilginçmiş fotoğrafları bekliyoruz. Gidip görmek lazım ilgimi çekti.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.