Küresel ısınma dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Türkiye Kyotoâ??yu Ä°mzala, imza kampanyası başlıyor! Böyle giderse küresel ısınmadan kaynaklanan susuzluk, kuraklık, açlık, seller, kasırgalar, deniz seviyelerinin yükselmesi, iklim göçleri, hastalıkların yayılması ve daha birçok felaketle çocuklarımızın ve diğer canlıların üzerinde yaşayacağı bir gezegen kalmayacak. Bizler de önümüzdeki yılları, küresel ısınmanın bugünden görülen belirtilerini çok daha ağır yaşayarak zorluk içinde geçireceğiz.Dünya bugün hemen sera gazı salımlarına dur demezse, 10 yıl sonra geri dönmek için çok geç olacağını önde gelen bilim insanları ısrarla vurguluyor. Fosil yakıtların, yani petrol, kömür ve doğalgaz kullanımının bu hızda sürmesinin küresel ısınmanın en önemli sorumlusu olduğunu da herkes biliyor. Oysa dünya hükümetleri hala ciddi bir önlem almıyor.

Bizler, küresel ısınmayı durdurmak için herkesi; kendisinin, çocuklarının, dünyanın ve ülkesinin geleceğini düşünen herkesi elinden gelen herşeyi yapmak için duyarlı olmaya çağırıyoruz.Kyoto Protokolü 1997 yılında imzalandı ve bundan tam 2 yıl önce, 16 Şubat 2005â??de yürürlüğe girdi. Kyoto Protokolü, yükümlülük altına giren ülkelerin sera gazı salımlarını azaltmasını öngören uluslararası bağlayıcı bir antlaşma. Kyotoâ??nun öngördüğü hedefler çok kısıtlı ve yetersiz. Dünya ülkeleri küresel ısınmayı durdurmak için Kyoto Protokolüâ??nü kat kat aşan indirimler yapmak, önlemler almak zorunda.

Yukarıdaki yazı Basın Açıklaması ‘ndan bir bölüm. Bu site Kyoto protokolunun imzalanması için bir kamuoyu oluşturmayı ve yetkililere halkın sesini duyurmayı hedeflemektedir. Kyoto Protokolü buradan okuyabilirsiniz, imzalamak için ise buraya buyrun. Arasıra böyle toplumsal olaylara duyarlı oluyorum nedense, özellikle global cevreyi etkileyen bu olaya sessiz kalmak istemedim..