Fotoğraf çekerken genelde pek vicdanımı kullanmazdım, buna gerek yoktu ki, ne de olsa fotoğrafını çektiğim kişi ile karşılıklı diyaloğa giriyor, hal hatır soruyor, çay kahve içiyor ve sonrasında izin alarak hem onu eğlendiriyor hem de kendimiz eğleniyorduk. Fakat bazı şeyler yaşadıkça öğreniliyor, bazı sorular sırası geldiğinde soruluyor.

Geçenlerde Azgezmiş grubu olarak organize ettiğimiz seyahatle bir grup fotoğrafçı Lübnan’a, Beyrut ve Baalbek‘ teki Filistin Mülteci kamplarını fotoğraflamaya gittik. Tabi öncesinde bir takım araştırmalar ve girişimlerimiz oldu, bir çok şeyi de gittikten sonra öğrendik. Bazı kamplara giriş için izin alamadık, bazılarına ise elimizi kolumuzu sallayarak – kaba tabirle – “daldık”. Bazılarında bizi durdurup kim olduğumuzu ve neci olduğumuzu sorguladılar, bazıları bize kahve ve meyve suyu ikram etti, bazıları evine davet etti, bazıları ise oradan gitmemizi istedi. Velhasıl heyecanlı, yorucu, şaşkın ve üzgün bir geziyi geride bıraktık. Üzgün olmamızın sebebi her gün bizlere gösterilen o kanıksadığımız haberlerdeki görüntüleri birebir görmüş olmak olmak, orada yaşamaya çalışan insanların dramına tanık olmak.

Fotoğraf çekmenin oldukça zor olduğu bir ortamda yirmi küsür kişilik bir grupla çalışmanın verdiği rahatsızlığı ve buna oradaki yaşamların bir kısmının fotoğraf karesine alınmalı mı, alınmamalı mı gibi çekincelerin ağır basmasını da ekleyince yeterince deklanşör sesi duyulmadı. Çekebildiklerimizi ve yaşadıklarımızı ise 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü‘ nün hemen sonrasında yani 21 Haziran Pazartesi günü, saat: 20:30 da açılacak olan sergimiz ile paylaşmayı uygun gördük.

Bize fotoğraflar ve yaşadıklarımız haricinde kalan ise, fotoğraf etiği hakkında kendi cevaplarımızı (!) veremediğimiz sorular…

“Umutsuz Yarınlar” Fotoğraf Sergisi

Sergi Açılışı: 21 Haziran Pazartesi, saat: 20:30
Sergi Süresi: 21 Haziran – 27 Haziran 2010
Yer: İDO (Şirket-i Hayriye) Sanat Galerisi
Adres: Eminönü/Karaköy İskelesi 2.Kat – Kadıköy – İstanbul