Something is wrong.
Instagram token error.

WordPress 3.0 ile gelen menü özelleştirmesi nasıl kullanılır?

WordPress 3.0 hayatımıza yeni girdi, sadece birkaç saat önce. WordPress 3.0 Türkçe sürümünü WordPress Türkiye’ den indirebilirsiniz. Birçok yenilik getirmesine rağmen aslında bunların büyük kısmını eklenti ve kod desteğiyle yapabiliyorduk. Yeni gelen özelliklerden birisi de “Dahili Menüler”, yani özelleştirilebilen menüler. Özellikle WordPress’i kurumsal olarak kullananların oldukça işine yarayacağını düşünüyorum.

Sisteminizi WordPress 3.0’a yükselttiğinizde ve yönetim panelindeki “Görünüm” sekmesi altında “Menüler” isminde bir seçenek çıkacak. Bu tercihe geldiğinizde sayfanın üst kısmında

Mevcut tema menüleri desteklemiyor, ama “Özel menü” bileşenini kullanarak, temanın yan sütunlarına oluşturduğunuz menüleri ekleyebilirsiniz.

şeklinde bir mesajla karşılaşacaksınız.  Temamızın dahili menü özelleştirmelerini desteklemesi için ilk olarak yapmamız gereken temamıza ait function.php dosyasına aşağıdaki satırı eklemek;

register_nav_menu( 'menu1', 'Menu');

Yeni oluşturacağımız menüde her türlü bağlantıyı kullanmamız mümkün, yazı, sayfa, etiket, kategori veya sabit bir bağlantı fark etmez. Bunların tamamını ve hiyerarşi sıralamasını ise “Görünüm” sekmesi altında “Menus” tercihinden yapıyoruz. Şimdi yeni menümüzü oluşturalım;

Yukarıdaki şekildeki Menu ismi kısmına gelerek yeni menümüzün adını yazıyor ve sağdaki Menü Oluştur butonuna basarak yeni bir menü oluşturuyoruz. Soldaki seçenekleri kullanarak dilediğimiz sayfayı, yazıyı, kategoriyi, etiketi veya dış bağlantıyı menümüze ekliyoruz.  Soldaki seçeneklerin tamamını göremiyorsanız sayfanın sağ üst tarafındaki Ekran Tercihleri kısmını açarak seçeneklerinizi artırabilirsiniz.

Menüleri ekledikten sonra aralarındaki hiyerarşileri düzenlemek için tutup süreklemeniz yeterli olacaktır. Buraya kadar her şeyi yaptınız ama halen sayfanızda menü görünmüyor, elbette görünmüyor çünkü tema dosyanıza görünmesi için geçerli olan kodları yazmadık. Tasarıma göre değişse de menü genellikle header.php dosyasında olacağından, dosyayı açıyoruz ve aşağıdaki satırları menünün görünmesini istediğimiz yere yerleştiriyoruz;

Dilerseniz yukarıdaki kodu, sayfa listesini gösteren ve genelde header.php de olan aşağıdaki kodun yerine de kullanabilirsiniz.

wp_nav_menu() fonksiyonunun detaylı kullanımı için birçok parametre tanımlanmış http://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_nav_menu adresinde bu parametreleri ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

43 Yorum Var

 1. Teşekkürler işime yaradı güzel anlatım :)

 2. Mehmet Ali ATLI | 03 Şubat 2015, 10:22

  Teşekkürler Hakkı bey, açıklayıcı ve sonuca götüren bir makale olmuş.

 3. Raşit Gergin | 03 Ocak 2014, 14:14

  Sizin yaptığınız gibi yaptım.. r10.net/webmaster-genel-konular-sorunlar/1170230-wordpress-ozel-menu-sorunu.html şurada yazdığım hata ile karşılaşmıyorum bu konuda acaba yardımcı olabilirmisiniz mümkünse..

 4. ben menülere tıkladıgımız zaman istedigim sayfaya dogru ilerlesi Yani açıklamak gerekirse ben iletişim menüsüne tıkladıgım zaman en alt sayfadaki iletişim sayfasına dogru sürüklensin bunu nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 5. ALİ YILMAZ | 24 Nisan 2013, 11:10

  Türkçe olarak yazılmış en yalın anlatım bu. Teşekkürler Hakkı hoca.

 6. register_nav_menu( ‘menu1’, ‘Menu’);

  bunu hangi satırın altına koyacağız.

 7. dediklerinizi yaptım fakat bir sıkıntı var. temamda 3 tane menü var ve bunların hepsi css’in “menu” clasındaki özelliklerini kullanıyor. hepsinin farklı classlara sahip olmasını nasıl sağlarım?

 8. Söylediklerinizi yaptım ancak temamda menü varken yeni menü oluşturmuş oldum.

  Temamdaki sayfa ve kategori menülerini düzenlemek için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Tşk

 9. Faydalı yazı için teşekkürler. Bu şekilde sidebar’da oluşturduğumuz menüyü iki sütun halinde gösterebilmenin bir yolu var mıdır acaba?

 10. aynı menüyü keşke kendi sitenizdede kullansaydınız . sitenizde değer sayfaları dolaşacaktım ama menü bulamadım.

  paylaşım için teşekkür ederim kolay gelsin herkeze

  • Burada menu gerektirecek kadar çeşit ve sayfa olmadığından kullanma gereği de yok.

 11. Anlatılan Şekilde Uyguladım Fakat Menüler Açılır Olmadı Olduğu Gibi Oturdu Sayfa Düzenini Bozdu. Tüm Alt Sayfaların Hepsi Görünüyor ve Alt alta değil yan yana uzadı gitti. Yardımcı olabilirimisiz?

  • Bu yazı açılır menu ile ilgili değil. O tamamen farklı bir konu ve CSS bilgisi ile yapabileceğiniz bir uygulama.

 12. ramazan güngör | 12 Aralık 2011, 23:35

  benim sorunum menüsoldaki kategori bağlantı yazı filan bunları seçip menüye ekle butonuna tıklıyorum ama eklenmiyor.
  aynı şey bileşenlerde oluyordu ve ben ekran tercihlerinden erişilebilirliği aktif edince o sorun kalktı. acaba bu menülerdede böyle bir etkinleştirmemi gerekiyor. site adresim: istanbulilaçlama.com türkçe karakterlisidir. ayrıca wp son sürüm kullanıyorum ve elements of seo 1.2 temam var. 5 gündür çözemedim

 13. Benim bi sorum olacak. Ben her sayfaya ayrı menü yapmak istiyorum mesela galeri için bi sayfa açtım o sayfadaki menüm farklı olsun istiyorum ama malesef her sayfada aynı menü var bu durumu değiştirme şansın var mı?

  • Her sayfa için ayrı menü istiyorsanız manual bir liste şeklinde eklemeniz çok daha kolay olacaktır.

 14. Hakkı Bey merhaba. Belki konuyla biraz alakalı ama sizinde bilginize başvurmak istedim. Uzun süredir üzerinde uğraştığım bir site var. Hala da uğraşmaya devam ediyorum. Yalnız bir yerde takıldım.

  Sorunum şu. Sitemdeki 2-3 adet yan menü var. Bu yan menülerimi de bileşenlerden sidebar ksımına özel menü olarak ekledim. Buraya kadar herşey güzel fakat mesala ben Amerika diye sabit bir başlık yapıyorum altına da boston la miami gibi açılır kapanır menü eklemek istiyorum. Amerikaya tıklandığında boston la miami gibi diğer sayfalarım gözüksün istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Eklentiyle yada cod ile yapabilir miyim? Var mı önerileriniz?

  Üst menüde herhangi bir sorun yok. Orada otomatik açılır kapanır menü oluşuyor ama dediğim gibi yan menümde bu oluşmuyor. Sayfalar alt alta diziliyor….

  Şimdiden teşekkürler…

  Siteme bakmak isteyenler ne dediğimi anlayacaktır. Site adresim http://www.celttour.com

  • Tam olarak anladığımı söyleyemeyeceğim ama sabit bir sayfada normalde görünenden farklı bir menü göstermek istiyorsan her menüyü özel olarak tanımlaman ve kullanman gerekir.

 15. Merhaba Hakki bey benim sorum Black & White Flickr Eklentimi yoksa sizmi eklediniz bende fotoğrafçıyım o şekilde fotoğraf koyup üstüne gelince büyütmek istiyorum bu konuda ayrıntılı yardımcı olursaniz sevinirim…
  Teşekkürler

  • Benim sitedeki sol kısımdakilerin hepsini manual ekledim.. Ama o kısmı bir eklenti yardımıyla kullanıyorum. Eklenti ismi ve adresi Flickr RSS.

 16. ben zindi tema kullanıyordumve desteklemiyordu. bu yazı ile artık destekliyor. çok teşekkürler.

 17. function.php sayfasını açtım, register_nav_menu( ‘menu1’, ‘Menu’); kodunu nereye ekleyeceğiz?

 18. ben menüleri oluşturdum ama özel menülerdeiki başlıklarda türkçe karakter sorunu yaşıyorum nasıl çözümleyebilirim çözemedim yardımcı olursanız sevinirim…

  • Dosyanın (header.php mesela) encoding olarak utf-8 olması gerekir. Eğer ASCII ise Türkçe karakterlerde sorun yaşarsınız.

 19. Gökhan Akkaya | 27 Şubat 2011, 18:22

  Kısa bi rsorum var. Bu yeni yöntemle oluşturduğum ve isimlendirdiğim menüyü sağ veya sol sütunda değilde başka bir sayfa ya da yazı içerisinde listelemek istiyorum. Mümkün müdür?

 20. Hocam yazı bilgilendirici olmuş elinize sağlık. Benim temam bu özelleştirme işinde dropdraw eklemeye de izin veriyor ama nasıl yapılacağı belirtilmemiş bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 21. gayet güzel olmuş bende kendime site yapmak istiyorum nasıl ve nereden başlamam gerek öncelikle com uzantılı her ne olouyorsa onu nasıl alm alıyım teşekkürler.

 22. Özellikle kurumsal siteler için faydalı olacak, güzel bir özellik.

 23. çok güzel bir paylaşım teşekkür ederim

 24. wordpress 3.0 ile artık bir blog alt yapısı olmaktan çıktı ve tam anlamıyla bir içerik yönetim sistemi oldu.

 25. wordpress güzel işler yapıyor gerçekten :)

 26. WordPress 3.0 ile gelen menü özelleştirmesi nasıl kullanılır?: WordPress 3.0 hayatımıza yeni… http://goo.gl/fb/OH5R3

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.