Something is wrong.
Instagram token error.

WordPress 3.0 ile çoklu blog ya da blog networku oluşturmak

WordPress3.0 ile hayatımıza giren yeniliklerden bir tanesi de tek çatı altında (tek alan adı ve bir çok alt alan adı kullanarak) çoklu blog oluşturabilmek. Peki WordPress ile blog networku nasıl kurulur? Bu işi eskiden özel bir sürüm olan WordPressMu (Multi User) ile yapabiliyorduk, şimdi ise bu özellik tamamen WordPress 3.0 içersine entegre edildi. WordPress3.0 ile bu işi nasıl yapabileceğimize bakalım;

Başlamadan önce bilmenizde yarar var. Eğer WordPress kurulumunuz klasör altında ise WordPress 3.0 kullanarak bir blog network oluşturamazsınız.  Yani WordPress kurulumunuz siteniz http://azgezmis.com/wordpress şeklinde olmamalı. Site adresiniz ile wordpress adresiniz aynı olmalı.

Bunun yanında kullandığınız barındırma (hosting) hizmetinin wildcard desteği (*) sunması gerekiyor. Bazı paylaşımlı hosting sağlayıcılar bu hizmeti vermiyor. O yüzden öncelikle bunun da kontrol edilmesi gerekiyor.

Öncelikle wp-config.php dosyasında bir düzenleme yapmamız gerekecek. wp-config.php dosyasını text editör ile açarak aşağıdaki satırı buluyoruz ;

/* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */

ve bu satırın hemen altına;

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

kodlarını ekliyoruz.

WordPress yönetici ekranına giriş yaptıktan sonra tüm eklentilerimizi etkisiz hale getiriyoruz. Bazı eklentiler multisite özelliğini desteklemediklerinden (örneğin Google XML Sitemaps) hata alma olasılığınız var, çalışan eklentiler sonradan tekrar etkin hale getirilebilirler.

Ayarlar > Genel Ayarlar yolunu izleyerek Site adresi (URL) kısmındaki değerde eğer www eki varsa bunu kaldırıyoruz yani http://www.azgezmis.com yerine http://azgezmis.com yazarak değiştiriyoruz.

Araçlar > Ağ yolunu izleyerek Ağ detaylarını giriyoruz ve Kur butonuna basarak devam ediyoruz. Eğer aşağıdaki gibi bir hata alırsanız;

Uyarı! Genel DNS doğru ayarlanmamış olabilir!

Hosting şirketinizle görüşerek hizmetinizde wildcard desteği olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Hata almadan devam ederseniz ekrandaki yönergeleri takip ederek devam edebilirsiniz. Bu yönergelerle WordPress kurulumunuza ait wp-config.php ve .htaccess dosyalarında ek birkaç değişiklik yapıyorsunuz. Bu değişiklikleri yapmadan önce yedeklerinizi almanızda fayda var. Ek olarak /wp-content/  altında blogs.dir adında bir klasör açmanız gerekecek.

Tüm bunları yaptıktan sonra sisteme tekrar giriş yaparsanız yönetici panelinin artık Süper Yönetici olarak değişmiş olduğunu göreceksiniz. Burası daha önce olmayan fakat şimdi sahip olduğumuz bazı detaylı ayarlamaları yapmanıza olanak tanıyor. Örneğin kullanıcıların almasını istemediğiniz bazı alt alan adlarına bloke koyabilirsiniz. Ya da kullanıcıların yüklemelerine dosya tipine veya boyutuna bağlı sınırlandırmalar getirebilirsiniz, oluşturulan her yeni blogun ilk yazısı, ilk yorumunu sizin istediğiniz bir yazı ile değiştirebilirsiniz. Kullanıcılara üye olduklarında otomatik ulaşacak hoş geldin epostasını düzenleyebilirsiniz.

59 Yorum Var

 1. selam, söylediğiniz işlemi yapmamız için eklenrilerimizin devre dışımı kalması gerekli, eklentiler devredeyken bu sistemi kullanabilirmiyim ?

 2. merhabalar Hakkı bey sizin sitenizde uyguladığınız gibi başlığın biraz daha ön planda ve hemen altında başlıkla ilgili küçük resmin görünmesi için yapılması gerekenler hakkında bir kaynak gösterebilirmisiniz ya da siz açıklayabilirmisiniz ! Teşekkürler.

 3. çoklu bloğun asıl amacı nedir acaba ,daha çok ticari mi ?

 4. her şeyi kurdum
  olmadı
  Eğer kayıtlar kapalıysa, lütfen wp-config.php dosyanızda NOBLOGREDIRECT değerini düzenleyin, böylece ziyaretçileriniz var olmayan bir siteye girmeye çalışırlarsa bu adrese yönlendirilirler.

 5. Hocam bir sorum olacak. WordPress ‘te Basit bir ürün tanıtım sitesi kurdum. Herşey normal her hangi bir sıkıntı yok! Lakin ürünleri tektek giriyorum. Admin panelinde gözküyor, lakin ilk 10 sayfa görüntülenmesine rağmen 2. vesornaki sayfalardaki ürünler görüntülenemiyor

  “Sayfa Bulunamadı
  Ulaşmaya Çalıştığınız sayfa veya reklam ilanı yok veya süre aşımına uğradı.”
  diye mesaj çıkıyor . Oysa Menüden KATAGORİLER butonuna tıkladıktan sorna sayfaları gezdiğimde her sayfa istiğim gibi görüntüleniyor sadece bu sorun ANASAYFA butonuna tıkladığımda oluyor. Sorun nedir? yardımcı olursanzı çok sevinirim.

  Kullandığım versiyon : 3,4
  Kullandığım modul : ClassiPress

  YılmazD.

  • Malesef inceleyip yardımcı olacak kadar zamanım yok. Eğer temayı satın aldıysanız tema yapımcısı ile iletişime geçebilirsiniz.

 6. Faydalı bir makale olmuş teşekkürler

 7. merhaba,

  ben networdku kurdum ama resim yüklüyorum. sunucuya atıyor ama sitede görünmüyor. ayrıca resim ederside şöyle yazıyor..

  http://seminer.siteadıcom/files/2011/08

  ama bunun http://seminer.siteadı.com/wp-content/blogs.dir/4/files/2011/08 olması lazım. ama yapamıyorum. bu şekilde yazdığımda eklediğim resimde görünüyro ayrıca. sizce nasıl çözülür bu sorun..

 8. Merhaba,

  Kurdum.

  sorucevap.kisiselbasari.com yazıyor ama sayfa açılmıyor. Ağ ayarlarınd aşöylebirşey yazıyor o nasıl yapılıyor acaba.

  “Eğer kayıtlar kapalıysa, lütfen wp-config.php dosyanızda NOBLOGREDIRECT değerini düzenleyin, böylece ziyaretçileriniz var olmayan bir siteye girmeye çalışırlarsa bu adrese yönlendirilirler. ”

  Birde acaba neden açılmıyordur sorucevap.kisiselbasari.com olunca. Sunucudaki başka bir alana kurudum orada çalıştı ama burada çalışmıyor neden olabilir acaba. bu sorunumu çözebilecek arkadaş varmıdır acaba.

 9. musa kınık | 13 Ağustos 2011, 20:57

  iyi günler ben sizin sayenizde blog sistemi kurmuştum fakat siteme saldırı yapılıp hacklenmişti zor güç siteyi düzelttim fakat siteye gönderdigim resimler upload edilmiyor. dosya yolu yazıyor ama resim yok ne yapmam lazım acaba Blogs.dir adlı klasör de mevcut ?? acil yardım

  • Musa bey yorumunuz konuyla ilgisi bulunmuyor, sorununuza sanırım çalıştığınız hosting firması çözüm bulacaktır.

 10. Kurulumu subdomain.website.com şeklinde gerçekleştirdim ama süper yönetici bölümü çıkmadı.

 11. wordpress 3.2 çıktı.Burda çoklu blogu kurdum.İnşallah tutulacağınız düşündüğm bir blog.Örneğin bütün köyler site açabilecek.Ama ufak bir sorun yaşıyorum.xxx.koyluyuz.biz açılmıyor onuda çözeceğim

 12. gercekden acıklama cok güzel, acıklamayla beraber sorunsuz bir sekilde kurulum bitti fakat hala sitemap.xml olayında bir gelisme varmı yokmu merak ediyorum.
  bildiginiz gibi coklu bloglamada sitemap sorun veriyor ;(

  • Bildiğim kadarıyla yok ama öğrenirsem burada paylaşırım..

  • Öyle bişey var. Ben de geçen gün böyle bir şey araştırıyordum ve XML Sitemap Feed eklentisini buldum. Eklenti sitesi: http://goo.gl/yIq2j feed olarak kendisi her site için xml oluşturuyor. Ana sitende bir xml eklentisi kullanıyorsan ve ftp root’ unda sitemal.xml varsa bunları kaldırman ve silmen gerekiyor. Zaten google xml sitemap eklentisi çoklu bloglarda çalışmıyor. Yani ana sitenin xml eklentsinde de bu eklentiyi kullanman gerek. Baya başarılı.

 13. İhlas Temizlik Robotu | 20 Nisan 2011, 16:13

  Teşekkürler açıklamalar için oldukça faydalı..

 14. Merhaba Hakkı Bey

  Geçenlerde bu yazınızı okumuştum ve denemek istedim. Siz wilcard desteğinden bahsetmişsiniz ve ben nasıl olsa hata alırım mantığı ile kurulum yaptım, sorunsuz kuruldu. yeni sub site oluşturabiliyorum. Site yönetiminde görebiliyorum ama oluşturulan alt domainne girmek istediğimde böle bir adres yok diye hata alıyorum browserdan. blogs.dir klasörüne baktığımda hiç bir dosya oluşturulmadığını görüyorum. klasörün yazma yetkilerinde sorun yok. Server sağlayıcıya wildcard desteği varmı diye sordum ama bunun ne olduğundan haberleri yok. Lakin destek olmasa hiç kurulmazdı değil mi? Sorun wilcard sertifikası mı yoksa başka birşey mi anlayamadım. Bir fikriniz var mı?

  Teşekkürler

 15. Evet, bende bu özelliğin otomatik olarak gelmesini çok isteyenlerdenim, fakat yaşadığım bir problem var, kurulumu gerçekleştirdim. Yeni bir kayıt yaptım, üye ve site oluşturuldu, şifre maile geldi. adresi http://hakkiceylan.com/hc şeklinde oluşturuldu. Fakat bu adrese girdiğimde, temayı hc/wp-content/themes/hc-2011 dizininde gibi gösteriyor, bu durumda böyle bir yerde tema olmadığı için, site temasız görünüyor, yani css dosyası olmayan bir tema gibi, ne renk var, ne menüler biçimli nede vs. vs. böyle bir hatada nasıl bir çözüm bulabiliriz. Wildcard ile ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, büyük ihtimalle kurulum sırasında biryerde hata yaptım, desem. Buradaki anlatımın aynısını yaptım. Sorun ne olabilir yardımcı olabilecek varmı acaba.

 16. Merhaba;

  Adımları uygularken farkettim ki, araçlar sekmesi altında ağ başlığı yok. Sürüm: 3.1
  Yardımcı olursanız memnun olurum..

 17. Öncelikle Çok Başarılısınız. Bunu Belirtmeliyim Bende Çoklu Kurmak İstiyorum Herşeyi Yaptım Fakat. Şöyle Birşey Var Kayıt Oluyor Kullanıcı. Kullanıcının Mailine Bilgi Mesajı Geliyor Aktifleştirme Anahtarına Tıklıyor Ardından Sayfa Görüntülenemiyor.. Bir Çözümü Varmı?

  • Semih Bey teşekkürler ama söylediğiniz problemin çözümünü bilmiyorum; fakat .htacces dosyası ile ilgili bir problem olabilir gibi duruyor.

 18. Teşekkürler güzel anlatım olmuş

 19. Okkeskapanoglu | 01 Şubat 2011, 17:50

  Açıklamalar için teşekkür ederim öncelikle.Bende aslında fotoğraflar ve sizi tanımak için ziyaret ettim.Farklı bilgiler’de görünce,mutlu oldum.Derler ya iyi olacak hastanın doktor yanına gelirmiş.Zaman buldukca ziyaret edeceğim… İyi çalışmalar.

 20. Amasyokdurki | 18 Ocak 2011, 21:42

  s.a hocam benim bi sorunum var tema satin aldim wp nin yanliz herseyini kurudm biyerini yapamiyorum actigim konulara resim ekliyorum resimler ekleniyor konuyu aciyorum ama anasayfada sadece yazilar var konuya gittigim zaman resim gorunuyor uste

  http://img844.imageshack.us/img844/9759/43991406.png

  http://img834.imageshack.us/img834/6390/30139464.png

  ekledigim resimleri sadece konulara girdigimde degil anasayfadada gostermek istiyorum ikiresim ekledim biri orjinal temayi satan biride benim sitem yardimci olursaniz sevinirim

 21. Teşekkürler bilgilendirmeden dolayı..

 22. Bilgilendirme için çok teşekkürler Hakkı Bey

 23. Bi yaşıma daha girdim. teşekkürler

 24. Bu daha önce farketmediğim bir özellikti. Kurulumu da kolaymış. Teşekkürler.

 25. WordPress her zaman en iyisini yapıyor. Her zaman kullanıcı dostu olması ile dünyanın en iyisi oldu zaten.

 26. Merhaba, açık ve sade anlatım için teşekkürler. Ben iki websitemde WordPress kullanıyorum:

  iphone / ipad ile para kazanmak:
  http://iphonepara.com

  İşletme Strateji Oyunu:
  http://emba-strateji-oyunu.com

  Çoklu blog yapısı oluşturmak için çalışmalara başlayacağım. Ayrıca blogunuzu kısa süre önce keşfettim, gayet başarılı, devamını dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

 27. Wp’nin bu özelliği gerçekten çok hoşuma gitti.Yeni bir bedava site projesi üzerinde çalışmaya başladım.. Teşekkür ederim bilgiler için

 28. Özür dileyerek birşeyler sormak istiyorum…

  Ben mevcut portalımı belirtilen şekilde çoklu bloğa çevirdim. Bu işlemi yapmadan önce zaten birtane subdomain altında wp kurup, site açmıştım. Bu siteyi süper yöneticiden mevcut sitelerime ekledim. Gerekli ayarları da ordan yapabiliyorum. Ama yeni bir blog açmak istedimde sistem otomatik wp kurulumu yapmıyor. Sadece puplic html altına klasör açıyor.

  Cahiliyetimi maruz görün. Burada biz sadece subdomain oluşturup, super yonetici kısmından site ekle yapacağız değil mi? Bunu yaptığımızda, asıl sitemizin yeraldığı db üzerine yeni bir blog için kurulum yapmayacak mıydı?

  Ayrıca, yeni oluşturduğumuz blogların, asıl site üzerinde listelendiği bir alan mevcut değil mi? Yoksa onu da mı manuel ekleyeceğiz?

  Saygılarımla

  • Kurulum için gerekli core dosyaları tüm bloglarda ortak kullanıyor, her blog için ayrı bir kurulum yapmıyor. Yeni oluşturduğunuz blogların, asıl site üzerinde listelendiği bir alan yok, fakat wordpress-mu için kullanılan bir çok eklenti mevcut. Bunları kullanarak sitenizi geliştirebilirsiniz.

 29. kurulum aşaması Türkçe’yse hiç sorun yok. teşekkürler

 30. birden fazla yönde çalışmak isteyen sitler için bence çok iyi

 31. Hocam, özür dilerim şurasını anlayamadım.
  Bu yönergelerle wordpress kurulumunuza ait wp-config.php ve .htaccess dosyalarında ek birkaç değişiklik yapıyorsunuz.
  demişsiniz. O değişiklikler nelerdir_?

 32. Erdogan Aktas | 11 Eylül 2010, 12:54

  Hosting firmamızda wildcard dns desteği yoksa isim.siteadi.com seklinde siteler oluşturamıyoruz. Bu gibi durumlarda siteyi bu şekilde çalıştırmanın başka bir yolu var mıdır? Hostingin bu desteği sağlaması zor birşey midir? özel ip adresi alınarak çözülmesi mümkün değil midir?

 33. Benim Anlamadığım ben kurdum ama site oluşturamıyorum neden olabilir.

 34. Teşekkürler. Bilmeyenler için faydalı bir yazı olmuş.

 35. Aslında çok iyi düşünülmüş bir yenilik… Belki kişisel siteler için pek mantıklı olmayabilir ama işlevi farklı birçok uygulama için gayet iyi… Teşekkürler :)

 36. çoklu blog oluşturma özelliği güzel fakat en çok gelmesini beklediğimiz otomatik sürüm kaydetmeyi kapatma özelliğinden eser yok. umutlar birdahaki güncellemeye kaldı

 37. bir türlü uygulayamadım bunu nerede hata yapıyor olabilirim blog sistemi oluşturamadım

 38. WordPress Çoklu Kullanıcı ile Bir Site Kurdum WordPress 3.01 Türkçe Son Versiyon Kullanmaktayım. Servisimiz Kullanırsanız Sevinirim. Piyasada Büyüyeceğinden Eminim :)

 39. Çok yardımcı oldunuz. Teşekkürler

 40. çok teşekkürler hocam sitem için çok faydalı olucak.

 41. peki blogumuzu bu yazı sonrasında oluşturduk diyelim sonrasında diğer bloglarda yazılan son yazıları nasıl anasayfada göstereceğiz…

 42. Basit arayüz ve açık kaynak kodları zaten wp nin en büyük özelliği. Kullanıcılar bu özellikler sayesinde wp’yi kullanıyor… WP 3.0’la bu biraz daha karışıklık yaratmış olsada yeni versiyonlarla daha başarılı olacaktır…

 43. Açıkcası ben 3.0 güncellenirken bu özelliğin otomatik aktif olacağını düşünmüştüm, güncelledikten sonra panelde hiçbir değişiklik olması garip bir etki bırakmıştı.

  Son güncelleme oldukça abartıldı diye düşünüyorum. Mu ile birleşme gelecek versiyonlarda etkisi olabilir ama şuan herangi bir inanılmaz olay yok.

 44. WordPress 3.0 ile çoklu blog ya da blog networku oluşturmak: WordPress 3.0 ile hayatımıza… http://goo.gl/fb/qTvpe

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.