Birşeyi farkettim, son zamanlarda yazdığım bir çok şey bloglar ve blog yazma üzerine. Hiçte planladığım birşey değildi. Ne yapalım, kendi gündemimizi yavaştan değiştirelim o zaman. Gündemi nasıl değiştireceğiz, bizim gündemimizde futbol, magazin ve siyaset yok.. O zaman size kısa bir hikaye anlatayım: Belki size de gelmiştir bir zamanlar, geçenlerde emalime gelen birşey, eğer okuduysanız alıntı kısmı geçip devam edebilirsiniz. Hikayemiz şöyle;

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır, 70 yıl kadar yaşayan kartallar olabilir. Fakat bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40’a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.

Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır.

Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecine katlanacaktır. Bu yeniden doğuş süreci beş ay kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Oldukça hoş bir hikaye, insana güç veriyor ve yaşama bağlılığını artırıyor. Aslında böyle birşey yok, yani kartallar da tıpkı diğer hayvanlar ve kuşlar gibi kendi doğal süreçleri içerisinde yaşamlarını sürdürüp ölüp gidiyorlar. Kartallar hakkında detaylı bilgiyi tr.wikipedia‘da bulmanız mümkün. Fakat burada önemli olan bu hikayenin anlatmak istediğini, vermek istediğini alabilmekte..