Something is wrong.
Instagram token error.

Olympus OM-D E-M10 vs Olympus OM-D E-M1

Bir sorumuz var buna cevap arıyoruz. Olympus OM-D E-M10 mu yoksa Olympus OM-D E-M1 mi almalı?

Aynasız fotoğraf makinesine geçiş yapmak isteyen amatör fotoğrafçılar ekipman seçimi konusunda karar verirken zorluklarla karşılaşabilirler. Bunun en büyük nedeni bu sınıftaki ürünlerin yeterince tanınmıyor olması. Daha önceki yazımda aynasız gövdelerle ilgili genel bir inceleme yapmış ve yeni gelişmeleri paylaşmıştım. Şimdi ise sadece iki ürünün karşılaştırmasını yapacağım. Karşılaştıracağım ürünler Olympus OM-D E-M10 ve Olympus OM-D E-M1. Her iki ürün de Micro Four Thirds sınıfında birer aynasız gövde. Yani 2x krop çarpanına sahip ve her ikisi de 16 megapiksellik görüntü üretebiliyor.

Öncelikle her iki ürünün de gayet başarılı olduğunu ve bir amatör fotoğrafçının her türlü ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyerek başlayalım.

Aynasız gövdelerde iki türlü tasarım yaygın olarak kullanılıyor. Bunlardan biri SLR benzeri tasarım (SLR-style mirrorless) diğeri ise Rangefinder tarzı tasarım (Rangefinder-style mirrorless). İncelediğimiz bu iki ürün de SLR benzeri tasarıma sahip. Aralarındaki farklara baktığımızda:

Olympus OMD E-M10

Olympus E-M1’in avantajlı olduğu özellikler

 • Olympus OMD E-M1 in üzerindeki elektronik vizör daha büyük.
 • Olympus OMD E-M1 hava koşullarına dayanıklı üretilmiş (kullanacağınız objektifler de öyle olmalı).
 • Olympus OMD E-M1 maksimum perde hızı 1/8000 iken Olympus OMD E-M10 te bu değer 1/4000.
 • Olympus OMD E-M1 seri çekim hızı saniyede 10 kare iken Olympus OMD E-M10 te bu değer 8 kare.
 • Olympus OMD E-M1 üzerinde video çekimi için harici mikrofon girişi var Olympus OMD E-M10 de yok.
 • Olympus OMD E-M1 deki dinamik aralık 12,7 EV Olympus OMD E-M10 te ise 12,3
 • Olympus OMD E-M1 de 5 eksenli titreşim giderici varken OMD E-M10 te 3 eksenli titreşim giderici bulunuyor.

Olympus OMD E-M10 ‘un üstün olduğu özellikler

 • Olympus OMD E-M10 te dahili flaş var Olympus OMD E-M1 de ise yok.
 • Olympus OMD E-M10 yaklaşık 100 gram daha hafif. OMD E-M1 497gram iken OMD E-M10 396 gram.
 • Olympus OMD E-M10 daha küçük. OMD E-M1 ölçüleri 130x93x63mm iken OMD E-M10 119x82x45mm
 • Olympus OMD E-M10 yüksek iso da az da olsa daha kabiliyetli (yarım stop kadar.)
 • Olympus OMD E-M10 gövde fiyatı $700 iken Olympus OMD E-M1 $1300

Bu karmaşık rakamlar ve özellikler arasında boğulmadan daha sakin ve daha insanca bir karşılaştırma yapmamız gerekirse. Bazı değerler ihmal edilebilecek kadar küçük ve bazı değerler ise seçimimizde önemli bir kriter olacaktır.

Olympus OMD E-M10

Burada amatör fotoğrafçı için kayda değer fark Olympus OMD E-M1’in hava koşullarına dayanıklı olması ve elektronik vizörün biraz daha büyük olması. Öteki tarafta ise Olympus OMD E-M10 gövde üzerinde dahili flaş olması, boyularının ufaklığı ve ağırlığının daha az olması.

Çok uzun süredir fotoğraf çeken biriyseniz ve uzun süre DSLR kullanıp “artık aynasız ürünlere geçme vakti geldi” diye düşünüyorsanız, ya da profesyonel çekimler yapıyorsanız, ya da ekstrem koşullarda çekimler yapıyorsanız Olympus OMD E-M1 alarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Yukarıdakilerin dışında kalanlar için bence Olympus OMD E-M10 almak daha mantıklı. Çünkü aralarındaki farklar için vereceğiniz $600 lık bütçe ile Micro Four Thirds objektife yatırım yapar ve fotoğraf kalitenizi en üst sınıfa taşırsınız. Örneğin ek olarak harika bir objektif olan Olympus 60mm f/2.8 Macro alabilirsiniz.

Hangi gövdeyi seçerseniz seçin şundan emin olabilirsiniz; Çekeceğiniz fotoğraflar tüm giriş seviyesi Nikon, Canon vs marka gövde ve kit objektifleriyle çekilen fotoğraflardan daha keskin olacaktır.

146 Yorum Var

 1. uğur çelik | 12 Kasım 2016, 11:44

  Hakkı bey emekleriniz iin teşekkür ederim. omd em1 ve em m5 mkıı versiyonu arasında ka
  rarsız kaldım . video özelliklerini göz ardı edersek fotoğrafcılık açısından hangi body tercih edilebilir?

 2. Hakkı Bey mart ayında paypal tekrardan Türkiye de kullanılmaya başlanıcakmış. ben paypal açıldığı zman ordan 1000 dolar civari bir olympus om d 10 mark 2 almayı düşünüyorum gümrüğe takılmadan bu ürünü alma şansım var mı yardımcı olursanız sevinirim

  • Halil Bey Paypal sadece bir ödeme sistemi, Türkiye’de açılması da düşündüğünüz gibi olmayacak, haberi daha detaylı inceleyin. İkinci olarak istediğiniz şekilde açılmış olsa bile ebay üzerinden 75 euro ve daha fazla tutan bir alışveriş yaparsanız gümrüğe takılır ve size pahalıya patlar.

 3. Hakkı Bey ebay güvenilir bir site mi çünkü fiyatlar aşırı derecede uygun ama işte biraz fazla uygun

  • ebay.com bizim ülkemizdeki sahibinden.com gibi çalışır. Hem kişiler hem de dükkanlar orada ürünlerini satarlar. Fakat ebay üzerinden şu anda alışveriş yapılamıyor. Çünkü ödeme sistemi olarak paypal kullanmak zorundasınız ve paypal Türkiye’de kullanılamıyor. Kaldı ki buradan aldığınız ürünler için kapıda gümrük vergisi ödersiniz.

 4. Hakki Bey merhaba. icten samimi ve tuketici odakli objektif yorumlariniz ve sinirsiz paylasimci yapinizla ailemizin foto danismanisiniz. Teşekkür ederiz. sorum su ayni fiyata (1800 tl) bir 2. el oly m1 body var bir de sifir oly m10 mark 2 var. hangisini tercih edersiniz? ayrica oly m1 body ye ic mekan portre ve sokak fotografciligi icin hangi lensleri onerirsiniz? son olarak bu iki amaci tek lens ile gerceklestirme sansimiz var mi? (sabit odak dar aci ve genis aci zit seyler ama gonul iste istiyor!) ) teşekkür ederim.

  • Merhaba, her ikisi de tercih edilebilir. Benim tercihim EM1 yönünde olurdu; ama biraz daha ufakça ve sıfır bir cihaz kullanmak isteyenler için EM10 mk2 daha iyi bir tercih olabilir. 12-40mm f/2.8 neredeyse herşey için kullanabileceğiniz oldukça iyi bir objektif, buna ek olarak 45mm f/1.8 alarak portre konusunda da ek bir seçeneğiniz olabilir.

 5. Hocam merhabalar.. Sitenizi beğeniyle takip ediyorum.Siz olympus kullanan birisiniz. Sizce olympus neden 4:3 görüntü oranı kullaniyor ve sizce bu bir dezavantaj mıdır?

  • Objektiflerden geçen ışık aslında dairesel bir yüzeye düşer, fakat biz bunun bir kısmını kullanıyoruz. 4:3 görüntü oranı 3:2 oranından daha fazla alanı kullanır. Herhangi bir dezavantajı yoktur. Hatta benim kullandığım gövde EM1 ve 3:2 oranında RAW fotoğraf çekiyorum. Fakat sistem görüntünün tamanını kaydediyor. Bazı durumlarda (yanlışlıkla ayakların kesilmesi gibi) bu görünmeyen alanı kullanmama da izin veriyor.

 6. Hakki Bey merhaba;
  Olympus M10 mark II makinede adaptor yardimi ile Nikon D5000 makineye ait objektiflerimi kullanmak istoyorum. Hangi marka ve model bir adaptor almaliyim?
  Asagidaki iki linkte yer alan adaptorler isimi gorur mu? Kiwi-Camera-Lens-Mount-Adapter, Fotodiox-Mount-Adapter-Mirrorless-Camera

  Tesekkur ederim.

 7. fatih bingöl | 30 Mayıs 2016, 18:06

  merhaba hakkı bey. başka bir başlık altına 700d mi yoksa 60d+tamron 17-50 lens mi diye bir soru sormuştum. şimdi kafam biraz daha karışık :) Olympus OM-D E-M10 aynasız modeli daha mı mantıklı acaba? mark2 modeli bütçemi aşıyor maalesef. çekme amacım ise klasik, günlük çekimler, arkadaşlar, geziler v.s. lütfen yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

  • Fatih Bey, aynasız gövdeler DSLR den daha iyi değiller, sadece aynı kaliteyi daha ufak ve hafif gövdelerle vermeye çalışırlar. Son yıllarda çıkan ürünlerde bunu fazlasıyla başarıyor. Eğer hafif ve ufak makine isterseniz elbette çok yerinde olur.

 8. Ercan Böncüoğlu | 16 Mayıs 2016, 10:50

  Hakkı bey merhaba,
  Bir müddetten beri Sony A7 R ve 24-70 F: 4 kiti ile ilgileniyorum. Sirkeci’de Sony’in şovrum mağazasında bir parça inceleme imkanım oldu. Tam kare algılayıcının farkını gördüm. Hemen ayaküstü nasıl da görüverdin? derseniz açıklayayım.
  F:4 24-70 kit objektifle mağaza içinde bir objeye biraz zum yaptım arka plan hemen flulaştı. Hayran olduğum en önemli nokta bu. Ben 4/3 algılayıcıya sahip e -m5 makinemle ve kit objektifiyle 3.5 diyaframda arka planı flulaştırmak için büyük çaba sarfediyorum. Ya hiç olmuyor, ya da tam istediğim gibi olmuyor. 1.8 veya 2.8 diyafram istiyor. Tabi bu da yeni bir objektif demek.
  Sony’in aynasızlarda gövde küçük, objektifleri büyük ve hantal. Biraz da ağır. Bunları biliyorum ve kabul ediyorum. çünkü bu dezavantajlarına karşın kaliteli objektifler. Bunların dışında Sony a7 aynasızlar hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. En ucuzu kitle birlikte 7.100 TL. O da şimdilik. Bu kadar para vermeye değer mi? Ayrıca Olympus Pen F ile birlikte 12-40 F: 2.8 almaya kalksam zaten 6.000 TL. Ne dersiniz merak ediyorum?
  Teşekkürler, selamlar…

  • Ercan Bey Sony en iyi sensörleri üretiyor ve gövde olarak ta A7Rii ve çarpanlı A6300 modelleri istenene herşeyi verebiliyorlar, yani büyüklük, ağırlık ve objektif çeşitliliği haricinde benim için hiç bir eksisi yok, artısı var. Eğer bunları kabul ediyorsanız zaten söyleyecek birşey yok, tabiki alabilirsiniz. Canon ve Nikon tam kare gövdeleri de düşünebilirsiniz, üstelik onların objektifleri f/4 le sınırlı değil, f/2.8 olarak tamamı mevcut. Ben düşün alan derinliği isteyen fotoğraflar çekmiyorum, ama çok ihtiyacım olursa 45mm f/1.8 objektifim var. Ya da çekiyor olsaydım 20mm f/1.7 gibi bir ek objektif daha alırdım.

 9. Mehmet Ali | 04 Mayıs 2016, 16:41

  oly omde 10 mark ii kit lens ile nikon d7100 18-55 ayni fiyatsa (mobilite yi saymazsak-genel kullanim acisindan) fotoğraf kalitesi olarak hangisi ustun /net ve keskin neticeler verir. ikisi farkli kulvarlarin cihazi ama print ettirip elimize aldigimiz foto kalitesi acisindan bir yorum yapar misiniz. Teşekkür ederim.

  • Print edip elinize aldığınızda hiç bir fark görmezsiniz, fark sadece kullanım aşamasında ortaya çıkacaktır. Nikon D7100 AF takip modunda daha etkili bir üründür. Ama bu özelliğe ihtiyacınız yoksa para vermek de anlamsız olur.

 10. Ercan Böncüoğlu | 16 Nisan 2016, 21:02

  Sayın Üstad.
  Olympus EM5 (ilk versiyonu) kullanıyorum.
  Daha önceki sorularımda jpeg fotograf çekmemi tavsiye etmiştiniz.
  Peki,
  Large Fine
  Large normal,
  Middle normal
  Small normal
  Gibi kategoriler var.
  Bu kategorilerin hangisinde çekmemiz gerekir.
  siz jpeg çekerseniz hangi kategoride çekim yaparsınız.
  Teşekkür ediyorum.

  • Her halükarda Large Fine olarak çekim yapmanız iyi olacaktır, ben de onu tercih ederim.

  • Lightroom’da aynı fotoğrafı yanyana koyup inceledim Large Fine ile Large normal arasında hiçbir fark göremedim hatta Small normal’da bile fark yok! Yamulmuyorsam bu seçenek resim kalitesiyle ilgili değilde sıkıştırma kodekleriyle alakalı olabilir! bence hangisinde çekim performansı daha iyiyse o kullanılabilir hızlı ve seri çekimler için söylüyorum tabi

  • Bu yaptığınız test sıkıştırma kodeklerinin işini kusursuz yaptığının göstergesi olmuş. Eğer çekilen fotoğraf hiç bir müdahale yapılmadan direkt olarak kullanılacaksa Fine ya da normal Jpeg olarak çekim yapılabilir. Fakat en ufak bir editlemede işiniz zorlaşacaktır.

 11. Duygu özcelik | 16 Nisan 2016, 13:51

  Hakkı bey merhaba
  Öncelikle bilgisizliğimden dolayı kusura bakmayın. Ben kızıma hediye olarak fotoğraf mak. almak istiyorum. Kendisi çok meraklı bu konuda. İlk makinesi olacak. Bütün yorumları okudum belki sorumun cevabı vardır ama konuya bilgisizliğimden ben anlayamamış olabilirim. Almak istediğim makine olympus om d em10 mark 2. Bu makineyi 14-42 lens ile satıyorlar. Sizce bu kızıma yeterli olur mu. Çekeceği yerler çoğunlukla tatile gittiğimiz Zamanlar manzara gün Batımı gibi bazen de beni çeker belki :) :) bunlar için ayrı ayrı lensler almalı mıyız acaba. Benim için portre, manzara için geniş açı, arkayı flu çekmek için de bambaşka lens mi gerekli acaba? Bunları bize ortalama olarak sağlayacak tek 1 lens var Mıdır? Yoksa 14-42 zaten bunlar için yeterli midir? Cevabınız için Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, güzel bir olacağı kesin, seçimizi de gayet isabetli olmuş. 14-42mm ile neredeyse tüm saydıklarınızı yapabilecektir. İlerleyen günlerde ek olarak Olympus 45mm f/1.8 alırsanız portre ve istediğiniz arka planı flu yapma olayını da tam olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir objektifle yapmak isterseniz Olympus 12-40mm f/2.8 almanız gerekecek..

 12. Hakkı bey merhabalar. Sitenizi 1 haftadır incelemekteyim. Olympus marka aynasız makina araştırma sonrası sitenizi buldum. Ebay den sizin de önerdiğiniz aynasız m1 modelini 630 dolara body olarak buldum. M10 mark2 559 dolar 14:42 lens ile ve yakında panasonic gx 85 çıkacak iyi bir fiyat ile sanırım 800 dolar (lens ile) ve son olarak olym m5 mark 2 var 800 dolar sadece body. Canlı renkleri seviyorum ve panasonic lx 100 tarzı makinaya para vermek yerine bu tarz makinalara biraz daha fazla verip hobi olarak çektiğim fotoğraflardan keyif almak istiyorum.Hangisini tercih etmek mantıklı olur? %98 olumlu geri dönüşler var satış yapan kişi için siz bu fiyat için ne dersiniz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Sinan Bey, Panasonic LX100 de aynı sensörü kullandığından aynı fotoğrafları elde edersiniz kuşkunuz olmasın. Buradaki avantajınız değişik objektifleri kullanabilme imkanı. Tüm makinelerle elde edeceğiniz renkler aynı olacaktır. Makine içerisinde bir kerelik yapacağınız bir ayarla canlı renkler elde edebilirsiniz, bu makineye göre değişen bir olgu değil. Tüm saydığınız gövdeleri raharlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bütçenizin büyük kısmını gövdeye yatırmamanını en az yarısını objektif için kullanmanızı tavsiye ederim. Yani E-M1 ve 14-42mm objektif almak yerine E-M10 mk2 ve 12-40mm almak çok daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır. Ya da Pana GX85 yerine Pana GX7 ve çok iyi bir objektif almakta aynı…

 13. pelin özgür | 06 Nisan 2016, 09:00

  Merhaba,
  Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkur ederim. Canon eos 600d kullanıcısı iken aynasızlara geçmek istedik. Olympus ve sony arasında kararsız kaldık olympus om d em 5 mi yoksa Sony A6000 mi? Benim tercihim aslında olympustan yana. Siz ne dersiniz? Bir ikincisi de eğer siz olympusu tercih edecek olsaydınız teknik özellikler ve kullanım kolaylığı açısında omd m5 mi yoksa om d em10 u mu seçerdiniz? Sanırım m10 unun model olarak pek tercih etmiyorsunuz. Yardımcı olablirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba, EM10 ilk modeli pek hoşuma gitmemişti; ama EM10 mk2 oldukça başarılı onu kesinlikle tavsiye ederim. Sony A6000 yeterince iyi değildi;ama aynı şekilde yeni çıkan A6300 oldukça iyi. Sony artık çok güzel ürünler çıkartıyor fakat bu sınıf için halen yeterince objektif desteği yok. O yüzden Olympus EM1, EM5 mk2, EM10 mk2 veya PEN-F modellerinden herhangi birini gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz.

 14. Ercan Böncüoğlu | 03 Nisan 2016, 19:49

  Sayın Üstad,
  Bir önceki yazımda (yukarıda) bahsettiğim hafıza kartımı iki gün önce nihayet aldım.
  Öncelikle size teşekkür ediyorum. Sayenizde çok ucuza çok hızlı, kaliteli ve üst seviye bir hafıza kartına sahip oldum.
  Fotograflarımın kalitesi ve görüntüsü fark edilir şekilde değişti. Daha aydınlık, daha net ve renkleri daha doğal fotograflar almaya başladım.
  Aslında Kargoda takılmasının ve gecikmesinin nedeni, ABD deki gönderici, benim adresi maalesef eksik yazmış. Dolayısıyla PTT kargoda adres eksik diye geri gönderilme aşamasına gelmiş. Ben son günlerde yetiştim ve aldım.

  Sayın Üstad,
  Bu kartı almamın nedeni raw fotograflar çekebilmek içindi. Ama bir iki denememden olumlu sonuç alamadım. Raw formatında çektiğim fotografı bilgisayara aktaramadım. Olympus işleme proğramında bu güne kadar hep jpeg fotografları işlemiştim. Proğram mı raw’ı kabul etmedi yoksa nerde ne yapmam gerek bilemedim.
  Sizden ricam bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir yazı, site veya makale varsa bana bildirirseniz memnun olurum.
  Selamlar…

  • Ercan Bey bu konuda bir yazı hazırlıyorum ama öncelikle kısaca cevap vereyim RAW fotoğrafla ilgilenmek az da olsa bir eğitim gerektirir. Genellikle “dijital karanlık oda” ya da “RAW fotoğraf işleme” gibi adlarla verilen eğitimlerden birine katılmanızda fayda var. Elbette kullandığınız program güncel değilse dosyaları açamazsınız.

 15. Ercan Böncüoğlu | 24 Mart 2016, 12:00

  Sayın Ceylan merhaba,
  Olympus E- M5 in ilk çıkan gövdesini 12-50 kit objektifiyle birlikte yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum.
  Başka Objektifim yok. 12-50 den memnunum. Ama yakın çekimlerde, portre ve obje çekimlerinde arka planı yeterince flu yapmak zor. Buna rağmen iyi bir objektif.

  Şimdi,

  Yine Olympus’tan yeni bir gövde almak niyetindeyim.
  Aşağıdaki her iki gövdeyi de inceledim.

  E M1 ve Pen F

  Pen F henüz çok yeni. 4K video çekiyor. Retro bir yapıda.
  Ama sadece gövde 3.700 TL yani çok pahalı.
  Üstelik E-M1 ile aynı sensöre sahip.
  İşlemcisi de aynı.
  Farkı nostaljik bir yapıda ve 4K video çekebiliyor.
  Benim video çekimi ile hiç ilgim olmaz. Ben sadece fotograf çekenlerdenim.
  Bunları yazmamın nedeni Pen F yi İnceleme fırsatı bulabildiniz mi bilmem? Bu ürün hakkındaki hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.
  Bir de alternatifi E M1 karşısında almaya değer mi değmez mi bir fikir verirseniz sevinirim.

  Gelelim E- M1’e
  Pen F ye göre model bir versiyon eski.
  Sadece gövde fiyatı 3.000 TL
  4 K çekmiyor.
  Sensör boyutları E M5 Ve Pen F ile aynı.
  Ama işlemcisi E M5 den yani benimkinden bir model daha ileride Pen F ile aynı. (Biraz tekrar oldu ama…)

  Gelelim sadete…

  Sorum şu:
  bu durumda E – M1’i mi almalıyım?
  Yoksa Pen F yi mi ?
  Tercihimi E-M1 den yana kullanmam durumunda sadece gövde olarak almayı düşünüyorum., (yani halen kullandığım 12-50 ile birlikte kullanmak üzere)
  Yoksa Olm. 17 MM 1.8 ile birlikte mi almamı mı önerirsiniz?
  Olym. 17 mm F:1.8 objektifi nasıl buluyorsunuz?

  Not: Yukarıdaki konuyla ilgisi yok ama, sormadan geçemeyeceğim. Size geçen aylarda hafıza kartı sormuştum. Siz de B&H dan 64 GB u3 hızında 45 dolarlık Sandisk kartı önermiştiniz. Tavsiyeniz üzerine 28 şubatta sipariş verdim. Bugün 24 Mart nerdeyse bir ay olacak halâ gelmedi. Sizce bu süre normal mi? yoksa araştırmaya başlamam mı gerek. Daha kötü ihtimalle bugüne kadar gelmeyen gelmez. Bir bardak su için mi dersiniz?
  Teşekkürler, selamlar Üstad…

  • Ercan Böncüoğlu | 25 Mart 2016, 17:01

   Üstad,
   bugün bizim semt postanesine gittim. Hafıza kartı ile ilgili soruşturma yaptım. 50 dolarlık bir ürün olması nedeniyle gümrüğe tabi dediler. Böyle bir şey sizin başınızdan geçti mi? Geçtiyse sizce gümrük ne kadar olur?
   Süre üç aya kadar uzayabilirmiş.

  • Öncelikle 75 euro altındaki ürünler gümrüğe takılmıyorlar, sizin başınıza gelen oradaki görevlilerin işgüzarlığı.. Gümrüğe takılan ürün bile kapınıza kadar geliyor ve gümrük vergisini kapınıza gelen memura %20 vergisini ödeyerek ürünü teslim alıyorsunuz. 3 ay nedir ya, saçmalamışlar..

  • Merhaba, gayet açıklayıcı yazmışsınız. Benim tavsiyem EM1 ve Oly 17mm olacak. Oly 12-50mm yi ben de bir süre kullandım fakat Oly 12-40mm kullandıktan sonra arada oldukça fark olduğunu görebiliyorsunuz. İkinci sorunuza gelirsek bence site üzerinde bildirin “ürünüm gelmedi” deyin. Ben B&H baksamda genellikle ebay üzerinden güvendiğim bazı satıcılardan alışveriş yapıyorum, biraz daha riskli gibi görünse de daha hızlı ve ucuza maloluyor.

 16. Yunus İDACI | 23 Mart 2016, 23:40

  Hocam merhaba, oly omd em5’i pana 14-45, pana 20mm 1.7, oly 45mm 1.8, oly 60mm makro ile kullanıyorum. Oldukça da memnunum. Ben genelde gece çekimi yapmayı seviyorum. Bir forumda “APS-C sensörlerde , m4/3 sensörlere göre pixel dağılımı(yani aynı milimetre kareye düşen diyod miktarı) daha seyrektir. Dolayısıyla diyotlar arası elektriklenmeler daha az olur. Daha derinlikli ve noisi az ve daha net görüntüler elde edersiniz.” diye bir ifade okudum. Şimdi makine ve lensleri satıp apsc bir aynasız mı alsam diye düşündm ya da küçük ele oturan nikon d5300 gibi bişey. Sırf gece çekimi için böyle bir değişikliğe gerek var mı?

  • Yunus Bey sensör boyutu küçüldükçe yüksek iso değerlerinde başarım azalacaktır. Eğer sadece yüksek iso değerlerinde çekim yapıyorsanız ve ekipmanları taşıma ile ilgili problemleriniz yoksa Full Frame DSLR bir gövde en iyi sonucu verecektir.

 17. Merhaba hakkı bey ben amatörüm canon kompakt sx 50 makinem var memnun değilim yeni bir makine almayı düşündüm çok araştırma yaptım videolar izledim, profosyonel olmak ne haddime :) ama resim çekmeyi de seviyorum. Yani sadece sanalda paylaşımlar yapmak için almıyorum makineyi. Tavsiyelerinizden de yola çıkarak olympus om-d m10 mark ii & sony a6000 arasında kaldım bir tık olympusa yakın gibiyim sizin tavsiyenizi bekliyeceğim tabii. Her ikisi dede üzerinde lens var mevcut lens yeterli olurmu farklı bir lens tavsiyeniz mi olur.son olarak sony de renk seçeneğinde sıkıntı yok fakat olympus derseniz gümüş rengi turkiyeye girmemiş iki firma ile görüştüm özel sipariş için bana yardımcı olacak bir firma biliyormusunuz. Tşkr ederim iyi çalışmalar.

  • Derya Hanım, Zoom İthalat ile görüşebilirsiniz, Olympus makine ve objektifleri Türkiye’ye getiren firmadır. Olympus OM-D E-M10 Mk2 oldukça iyi bir seçim, renge fazla takılmayın :)

 18. halil ibrahim | 11 Mart 2016, 15:37

  Hakkı Bey merhaba;
  Öncelikle bilgilerinizi paylaşmak için verdiğiniz emek ve zaman için çok teşekkür ederim. Sayfanızı inceledim, bazı konular hakkındaki yazılarınızı okudum, çok faydalı oldu teşekkür ederim. İki makine arasında tereddüt yaşıyorum. Canon 6D ve Olympus om-d em-1. Fotoğraf çekmekten büyük keyif alıyorum ancak daha önce kompact makineler harici kullanmadım. Doğa,portre ve gece çekimlerini seviyorum.Alacağım makinenin uzun süreli kullanılabilir olması beni mutlu edecektir.Tecrübe ve bilgilerinize dayanarak bana bu iki makineden hangisini benim için önerirsiniz? teşekkür ederim.

  • Her ikisi de sizi oldukça tatmin edecektir. Fakat Canon 6D ve yanında alacağınız objektifler ağırlık bakımından sıkıntı yaratabilir. Benim tercihim Oly OM-D E-M1 olur.

 19. sefa imancı | 07 Mart 2016, 13:06

  Hakkı bey meraba xt1 le omd em1 arasında kaldım boyutundan dolayı olypustan yanayım fakat kullanmadım fuji xt1 kullandım ve vizörünü çok beğendim büyük ve tepki süresi gayet iyiydi. sizden ricam iki makine vizörlerini kıyaslarmısınız.

  • Birçok kişi XT1 vizörü için iyi yorumlarda bulunuyor, faka büyüklüğü dışında Oly vizörü bence daha iyi, özellikle yüksek kontrast, ters ışık gibi zorlayıcı bölgelerde daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ama vizör başlı başına bir ürünü satın almak için etken olmamalı. XT1 de oldukça iyi bir gövde ama FUji düşünüyorsanız X-Pro2 ye bakmanızı tavsiye ederim. Ama ikisi arasında hangisini seçersiniz diye sorarsanız Oly EM1 tercihim olur yine de..

 20. Hakkı bey merhabalar, yorumlarda bir şey gözüme çarptı, 5d mark3 setimi satıp m serisine geçmişsiniz, lâkin ff bir gövde den 2 çarpanlı bir gövdeye geçtiğinizde fotoğraf kalitesinde ff bir gövdeye göre azalma yaşadınız mı? 2. Olarakta bu gövde ile leica lensleri kullanabilir miyim? Bende de 6d var aynasızlara geçmeyi düşünüyorum, sonynin efsanesi a7ii gereğinden fazla pahalı, ayrıca okuduğum yazılara göre m1 sensörü cmos a göre filmli makinalara daha yakın renkler veriyormuş, cmos sensörden geçiş yapan biri olarak bu fark var diyebilir misiniz?

  Teşekkürler…

  • Merhaba, elbette bir fark yaşıyorsunuz; ama kullanım amacınıza uygunsa bu farka değer. Fotoğraf kalitesine etki eden en önemli faktör kullandığınız objektif, dolayısıyla iyi objektif kullanırsanız yeterli kalitede fotoğraf alabilirsiniz. Her türlü objektifi adaptör yardımıyla kullanabiliyorsunuz fakat manual netlemeli kullanmak zorunda kalıyorsunuz, o yüzde MFT için üretilmiş objektifleri kullanmak en iyisi. Renk konusu tamamen kişisel bir tercih ben RAW çekim yaptığımdan istediğim renkleri PS kullanarak elde edebiliyorum. Ama EM1 için noise konusunda bir şeyler söylemek gerekirse; oluşan noise diğer DSLR gövdelerdeki gibi color noise değil daha çok gren tarzı bir noise renksiz, dokuya benzer bir noise, o yüzden daha kolay gideriliyor ve rahatsız etmiyor.

 21. Ertan kaya | 14 Şubat 2016, 20:52

  Merhaba Hakkı bey ben canon 70D ve 17-70 f:2.8-4+battery grip+yedek bataryamı satıp acaba em1+12-40 mi yoksa em5 mark II +12-40 mi alsam. Ya da canon ekipman kalsın mı ne dersiniz. Ağırlığından sıkıldım

  • Ağırlık ve boyutla ilgili sıkıntınız varsa, fotoğraf çekmek bir süre sonra size eziyet verecek duruma geliyorsa kesinlikle satın. Ben Canon 5D Mk3 setimi satarak Olympus sistemine geçiş yapmıştım. EM1 veya EM5 Mk2 her ikisi de aynı performansı verir. Gövde yapıları biraz farklıdır ve sınıf olarak EM1 üst sınıftır.

  • Ertan kaya | 15 Şubat 2016, 20:19

   Hakkı bey aslında fuji olumpus em5 m2 ya da em1 ve xt1 Arasında kalakaldım. Xt1 fiyatları daha uygun. Benim için pratiklik önemli kolay kullanım. Zaten baştan canonu seçmem de bu yüzdendi bu 3 makine arasında kaldım. Kesin bir sonuç ne yapmalıyım?

  • Pratiklik ve kullanıcı deneyimi açısından benim tercihim Olympus olurdu. Fujifilm yüksek ISO başarımında önde gibi görünse de, Olympus gövde üzerindeki 5 eksenli titreşim önleyici ile çok daha iyi bir konumda.

 22. Zeynep Can | 04 Şubat 2016, 14:24

  Hakkı Bey, merhabalar,
  öncelikle bu güzel ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. Bir arkadaşım yönlendirdi sitenize çok faydalı bilgiler edindim. Amatör olduğum için Olympus OMD EM10 almaya karar verdim sayılır, genelde satış üsulü 14-42 & 40-150 lenslerle birlikte daha uygun fiyat gibi görünüyor. 14-42 geniş açıda ve Zoom seven birisi olarak 40-150 için ne düşünüyorsunuz? öncelikli body alıp lens seçimini kendim mi yapmalıyım amatör olduğum için bu lensler idare eder mi:) şimdiden teşekkürler…
  Saygılarımla

  • Zeynep Hanım seçimleriniz gayet yerinde, uzun bir süre sizi idare ederler, ileride belki açık diyaframlı objektiflere ihtiyaç duyarsanız değiştirir ya da yenilerini alırsınız.

 23. Deniz Aras | 05 Ocak 2016, 14:40

  Merhaba Hakkı Bey,
  Yazınız eski tarihli olmasına rağmen ancak şimdi gözüme çarptı da okuyabildim. Tam da mevcut kullandığım OMD EM10’u EM1 ya da EM5 Mk II’ ye upgrade etmeye gerek var mı acaba diye düşünüp planlar yaparken yazınız o kadar aydınlatıcı oldu ki.. O yüzden teşekkür etmek istedim sadece.
  Makinemi değiştirmemin benim için çok bir anlam ifade etmeyeceğini ve fotoğraflara en ufak bir etkisi olmayacağını öğrendim. Onun yerine pek de memnun kalarak kullanmadığım 14-42 kit lensimin yanına Oly 17mm 1.8 almaya karar verdim.
  Hatta duruma göre belki bir 60mm bile ekleyebilirim.
  Tekrar teşekkürler,
  Sevgiler,

  • Bence Olympus 12-40mm f/2.8 ya da Panasonic 12-35mm f/2.8 gibi objektif almanız sizi başka bir boyuta taşıyacaktır. 14-42mm yi elden çıkartabilirsiniz..

 24. Merhaba Hakkı Bey en son yorumun üzerinden bi süre geçmiş ama hala buralardaysanız benim de bir sorum olacaktı. Bir süredir aynasız makineleri araştırıyorum sony rx100 m4 üzerine yoğunlaşmıştım en çok slow motion özelliği beni cezbetmişti oly m10 da veya m1 de slow motion özelliği var mı bilmiyorum ama total olarak mukayese yapabilir misiniz benim için şimdiden teşekkür ederim…

  • Kemal Bey Sony RX100 m4 aynasız bir makine değil, tamamen bildiğiniz kompakt makine. M1 veya M10 da slow motion çekim yok bildiğim kadarıyla.

 25. teoman cetin | 07 Ekim 2015, 08:58

  Hakki bey merhaba degerli bilgiler icin tesekkur ederim oglumun kucuk yastan beridir fotograf makinelerine dogaya ilgisi var ve ergenlik doneminde bos islerden ve kotu arkadasliklardan uzaklastirmak icin bir aynasiz fotograf makinesi hediye etmek istiyorum hangi alisveris merkezine gitsek ustun koru bilgilerle kendi markalarini satmaya calisiyor konuyada pek vakif olmadigimuz icin kafamiz karisiyor uzun sure sorunsuz kullanabilecegimiz degistirme ihtiyaci duymayacagimuz genel kullanim amacli makine ve objektif tavsiye edebilirmisiniz lutfen butcemuz max.2000 tl panasonic lumix gx1 veya gf5 hakkinda ne dusunuyorsunuz tesekkurler.

  Saygilarimla

  • Panasonic maalesef Türkiye’de yeterince tanınmıyor, pazarlanmıyor ve satılamıyor. Ürünleri gayet iyi ben de bir zamanlar GX1 ve daha sonra da GX7 modellerini kullanmıştım ama objektif, yedek pil vs. bulmak çok zahmetli ve pahalı. O yüzden size tavsiyem Olympus OM-D EM10 veya Fujifilm XT-10 ile birlikte kit objektifi almanız yönünde olacak.

 26. Hakki Bey, detayli anlatiminiz için teşekkürler. Yorumlarınız ışığında omd10 almış bulunmaktayım. Şu anda bir de geniş açı lens almak istiyorum. Bu noktada fisheye ( samyang 7.5 mm ) önerir misiniz? Hem fisheye özelliğine hem de geniş açı özelliğine sahip olur muyum böylece? Yoksa spesifik olarak AF si olan geniç açı bir lens mi tavsiye edersiniz?

  • Bu biraz size bağlı. Ben de her ikisi de var ve duruma göre ikisini de kullanıyorum. Ama balıkgözü objektif her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz bir objektif değil ve tabii manual netleme olması da ek dezavantaj. Eğer manzara ve uzun pozlama tarzı işler yapacaksanız Oly 9-18, Oly 7-14 veya Pana 7-14mm alabilirsiniz. 7-14mm olanlara filtre takılmıyor haberiniz olsun.

 27. Hüseyin AĞGÜL | 07 Eylül 2015, 17:14

  Hakkı Bey merhaba,
  Daha önce canon eos 1100D ile D-SLR dünyasına girmiştim. Kısa bir kullanım sürecinin ardından tam da işin inceliklerini öğrenmeye başlamışken ekonomik sebeplerden makinayı elden çıkarmak zorunda kaldım ve daha sonra sırf işimi görsün diye canon sx160 IS aldım. Epeydir tatillerde ve gündelik olarak onunla idare ediyordum. Şimdi tekrar D-SLR dünyasına girmeyi planlıyorum. Canon 700D düşünüyordum ama Aynasız dünyası ile ilgili yazınızı ve omd-em10 incelemenizi okuyunca kafam karıştı. sizce hangisi daha tatmin edici olur?

  • Kalite olarak soruyorsanız hiç fark etmez. Her ikisi de tatmin edicidir. Ama ağırlık büyüklük gibi konularda şikayetçi iseniz o zaman aynasızlara yönelebilirsiniz.

  • Hüseyin AĞGÜL | 13 Eylül 2015, 22:17

   Hocam tekrar selam.
   (Sony A58K 18-55mm – 55-300mm Lensli DSLT +Sony SAL 50mm f1.8 Lens =2500 TL) kombinasyonu için fikriniz nedir? Aynı veya benzer lens seti ile alındığında hem canon 700D den hem de oly omd-em10 dan daha ucuza geliyor.

  • Ürünü beğendiyseniz alın, ben ürünü kullanmadım ama kalitesine her zaman güzendiğim bir markadır.

 28. Hakkı bey merhaba,
  Amatör olarak kullanmak üzere om-d e-m10 ile sony a6000 arasında karar veremiyorum.Siz bu makinalardan veya daha farklı bir model önerebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

 29. Yazınız için ellerinize sağlık. Ben de Fuji x100s ve em10 arasında kalmış bulunmaktayım. Fuji biraz daha pahalı ama acaba hangisi iyidir? Bir de em10 için Ankara’da bir yer M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ lens ile birlikte satıyor. Maddi açıdan biraz sıkıntılı olduğum için bana önerebileceğiniz bu ikisi dışında marka var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Her ikisi de giriş seviyesi aynasız olarak gayet uygun, aynasız gövde olarak performans açısından tatmin edici ve uygun fiyatlı zaten bu ikisi mevcut.

 30. Ali Çiftçi | 18 Ağustos 2015, 01:21

  Hakkı Bey merhaba,
  Yukarıdaki sorulara çok benzer bir soru olacak ama sizden de yorum almadan (birçok Internet sitesini ve yorumları inceledim) son kararımı vermek istemiyorum.

  Bende Canon EOS 600D var (18-55 kit lens + 50 mm f1.8, 6 yıldır bu set ile çekimler yapıyorum). Profesyonel değilim ancak hobim olarak fotoğrafçılık ile uzun zamandır yerli yabancı kaynakları inceleyerek ilgileniyorum. Mühendisim ve teknolojiye olan yatkınlığımdan dolayı DSLR teknolojisini ve bu teknolojinin fotoğrafçılara sunduğu olanakları kullanabilme becerimi geliştirebildim.
  Kendime özel bir fotoğrafçılık alanı belirlemedim ama ağırlıklı olarak gezi ve portre çekimleri yapıyorum. Ayrıca gece manzara ve insan çekimleri de benim için çok önemli.
  Şimdi ana konuya geleyim. Ben hafif yanımda gezdirmekten erinmeyeceğim (yurt içi ve yurt dışı) aynasız bir makina arayışına girdim. Belirlediğim modeller: Samsung NX1, Olympos E-M1, E-M10, Sony A6000, Fujifilm XT1 ve Panasonic ten bu ayarlarda bazı modeller.
  Bana DSLR kullanma zevkini de verebilecek bir marka ve model önerebilirmisiniz? Ben E-M10 üzerinde durdum (12-40 f2.8 ile birlikte) ve sizin yazınızı okuduktan sonra sizden bir teyit almak istedim. Bunun yanına bir de prime lens (50mm. f1.8 yerine kullanabileceğim) düşünüyorum. Siz iki lens önermişsiniz : Pana 20mm f1.7 ve Oly 45mm f1.8. Prime olarak öneriniz hangisinden yana olurdu?
  Ayıracağınız zaman ve yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ali Çiftçi | 18 Ağustos 2015, 01:56

   Afedersiniz karşılaştırmada bir makinayı eksik bırakmışım. Size yukarıda bahsettiğim listede Fuji XT10 yok. Bunu da karşılaştırmanıza eklerseniz çok sevinirim.

  • Oly için EM10 ne ise Fuji için de XT10 aynısı, özellik olarak hiçbir eksiği yok, kafat malzeme kalitesi ve gövde yapısı olarak ben beğenmedim; ama tamamen kişisel bir görüş, XT10 XT1 ile neredeyse tamamen aynı özelliklere sahip.

  • Öncelikle EM10 modelini yakında görerek deneyin derim, ben gövde yapısını pek beğenmemiştim. EM1 ise tek kelime ile harika. Prime objektiflerden her ikisi de sizi tatmin edecek kadar keskindir fakat açı konusunda eğer 50mm ye alıştıysanız Pana 20mm daha tercih edilebilir görünüyor. Ama biraz daha tele olsa daha iyi olur derseniz 45mm yi alın.

 31. ÜMRAN KILINÇ | 24 Temmuz 2015, 00:19

  Merhaba. Ben Olympus OMD EM 10 aldım. Objektifi 18-42. Genellikle manzara fotoğrafları çekiyorum. Ve bir de makro. Makinama uygun hangi objektifler var acaba? Bu ara bir tane almaya karar verdim.

 32. Merhaba Hakkı bey. Dslr makine kullanmıştım 3 sene öncesine kadar, sürekli olarak ilgiliydim fotografa. Ancak 3 senedir fotograf çekmiyorum. Sadece akıllı telefonla. Şimdi yanımda taşıyabileceğim, compact makineye yakın boyutlarda bir makine almak istiyorum. Em10 çok hoş durdu gözüme. Düşük diyafram ile sadece portre için kullanacağım alacağım makineyi. Em10′ u önerir misiniz?

  • Aslına bakarsanız size pek önermem çünkü yine ek objektif vs almanız gerekecek ve bir çantanız olacak, Sony RX100 mk3 veya mk4 almanız çok daha iyi olur

 33. aytaç yalçın | 30 Haziran 2015, 00:39

  merhaba hakkı bey sualtı fotğraf çekimi için uzun zamandır om-d m1 i takip ediyorum
  daha önceden compactdigital ile çekim yapıyordum artık yetmiyor bana . benim için önemli olan sadece sualtı çekimleri ve küçük almalarından dolayı mirrorless istirorum
  bana ne önerirsiniz tabiki objektif te önemli tavsiyelerinizi bekliyorum . omd m1 in fiyatının biraz daha düşmesini bekliyorum aslında ,underwater housing ve sualtı flaşları da pahalı sedece makine olsa problem değil aslında t. şimdiden teşekkürler

  • Bütçeniz belirli ise EM-10 almanızda da sıkıntı yok, onun için de housing satılıyor. Fotoğraf kalitesi konusunda değişen birşey olmayacak emin olun.

 34. KUTAY ÜNAL | 17 Haziran 2015, 22:51

  Hakkı Bey merhaba,

  Olympus OM-D E-M10 ile Fujifilm XT-1 arasında kaldım. XT-1’in fiyatı aslında yüksek geliyor fakat almışken de iyi bir makina almak ve önümüzdeki sene çıkmayı düşündüğüm küçük dünya turunda bana eşlik edip güzel fotoğraflar çekebileceğim iyi bir makina almak istiyorum. Sizce aradaki 2000tl’lik farkı vermeye değer mi? Fujifilm’in lenslerinin daha iyi olduğunu duymuştum. Bu da kafamı karıştırıyor. Bir de gövdesinin daha dayanıklı olması Fujifilmi daha çekici yapıyor. Sensör boyutunun da daha büyük olması da iyi bir resim kalitesi için önemli sanırım.
  M10’un ise kendinden flaşlı olması, lenslerinin daha uygun fiyatlı olması, touch screen olması daha çekici geliyor. Kullanımı da XT-1’e göre daha kolay diye okudum.

  Sizce M10 ile XT-1 arasındaki farkı vermeye gerek var mı? XT-1 ile fotoğraflarda önemli bir fark elde edebilir miyim?

  M10 için lens de araştırdım fakat kafam karıştı. Ben daha çok portre ve manzara fotoğrafı çekeceğim. Makroya nadiren ihtiyacım olacağını ve çok çok yakından çekmeye ihtiyacım olacağını sanmıyorum. Bu durumda kit olarak satılan 14-42mm EZ lens yeterli midir? Çok daha iyi sonuç alabileceğim beklentime uygun önerebileceğiniz daha iyi bir lens var mı? Kit almak yerine sadece body alıp önereceğinizi lensi de alabilirim.

  Fujifilm için lensleri henüz araştıramadım maalesef.

  Teşekkürler

  • Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu iki makineden hangisini alırsanız alın rahat edeceksiniz. Her ikisinin de objektifleri standart ve üzerinde kaliteye sahiptir, pişman olmazsınız. Tüm bunlara rağmen seyahat fotoğrafçılığı için, tek objektifle kullanmayı düşünüyorsanız yerinizde olsam ikisini de almazdım, Panasonic LX100 gibi bir makine tercih ederdim. Sensör boyutları büyük bu makinelerle de aynı kaliteyi yakalayabiliyorsunuz,

  • Kutay Ünal | 18 Haziran 2015, 09:26

   İlerideki farklı beklentilerimi de karşılayabilmesi için değiştirilebilir lensli bir makinayı tercih ediyorum o yüzden lx 100 düşünmüyorum. Em10’un kit lensinin manzara fotoğrafçılığı için yeterli olacağını düşünüyor musunuz? Onun dışında önereceğiniz iyi bir lens varsa kit lens yerine onu tercih edebilirim.

  • Manzara fotoğraflarında genellikle ultra geniş açı kullanılır ve bunlar da kit olarak sunulmazlar. Panasonic 7-14mm f/4, Oly 7-14mm f/2.8 veya Oly 9-18mm manzara için kullanılabilen objektiflerdir. Eğer açı sizin için yeterli olursa kit objektifi de kullanabilirsiniz tabiki, bence yeterince geniş açı sunmuyorlar.

  • Kutay Ünal | 18 Haziran 2015, 10:26

   Örneğin, kit lens yerine şu lensi önerir misiniz?

   Olympus M. Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO Lens

  • Elbette kit objektif yerine olabilecek en iyi alternatif bu objektif.

 35. Bahar Ataman | 08 Haziran 2015, 15:39

  Merhabalar Hakkı Bey, Olympus OMD E-M1 fotoğraf makinesini almayı düşünüyorum. Şu an için birden fazla objektif alacak durumum yok. Bu ürünün body si ile birlikte gelen üzerindeki kit lensi nedir acaba? Ayrıca manzara ve portre çekimi yapmak istiyorum, hangi objektifi önerirsiniz?

  • 12-40mm f/2.8 ile birlikte geliyor ve çok başarılı bir objekttif. Manzara için Olympus 7-14mm f/2.8 ya da Panasonic 7-14mm f/4 alabilirsiniz. Portre için ise çok alternatifiniz var, 45mm f/1.8 ya da 75mm f/1.8 olabilir mesela.

 36. mehmet günes | 12 Mayıs 2015, 13:37

  Hakkı bey, aşağıda Ercan bye verdiğiniz cevabı okudum. Ben de aynı makinayı kullanıyorum. Ancak kit lense ilave olarak portre ve makro çekimler için sizden tek bir lens tavsiye etmenizi isteyeceğim.

 37. Ercan Böncüoğlu | 09 Mayıs 2015, 22:12

  Hakkı bey, sizi bu akşam internette dolaşırken tesadüfen keşfettim. Ben 64 yaşında emekliyim. Fotografla amatörce ilgileniyorum. Gerek yazılarınızdan, gerekse sorulara verdiğiniz cevaplardan paylaşımcı ve yardımsever bir kişiliğe sahipsiniz. Oldukça etkilendim. Kendim ve bütün amatörler adına teşekkür ederim.
  Sorularım şunlar.
  1 – Olympus E-m5 kullanıyorum. Kit lensi zuiko 12-50 lens.
  E-m1 ile sensör boyutları aynı. Sadece işlemci e-m1 de bir model ileride. E-m1 rin objektifi 1:2.8 diyaframdan başlayan daha üst düzey 12-40 aralığında bir lens. Zum ithalatta E-m1 ri inceledim. Çok hoşuma gitti. Netlemesi ve perde hızı e-m5 den daha ileride. Daha üst düzey bir makina. Fakat fiyatı oldukça pahalı. Öbür taraftan kendi e-m5 makinamdan da çok memnunum. Ne dersiniz e-m5’i elden çıkarıp e-m1 re geçmeye değer mi?
  2 – Kit lensin yanında bir de portre ve yakın çekim veya makro fotograflar için sabit odaklı bir objektif almak istiyorum. Yorumlarınızda okuduğum kadarı ile hep 60 mm zuiko lensi tavsiye ediyorsunuz. Makro ve portre çekimler için fiyatı daha ucuz ve bütçeme daha uygun olan zuiko 45 mm 1:1,8 lensi tercih etsem pişman olur muyum? İki lens arasında bayağı fiyat farkı var da…
  3 – Bir de e-m1 ri satınalırsam kit lensi zuiko 12-40 F: 2,8 objektife sahip olduktan sonra ayrıca sabit odaklı lense ihtiyaç olur mu? Malum emekliyiz bütçe meselesi…
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, selamlar…

  • 1- Ercan Bey ben EM-1 kullanıyorum, eşim de EM-5 kullanıyor. Her ikimizde memnunuz. Eğer makineyi ekstrem koşullarda kullanmayacaksanız geçmeniz size çok fazla bir fayda sağlamaz. Ama vizör çözünürlüğü, titreşim giderici mekanizma, yüksek iso performansı ve tam anlamı ile toza ve suya karşı koruma vb. bir kaç avantaj sağlar. Bütçeniz sınırlı ise objektife yatırım yapmak çok daha akıllıca olur.
   2- 45mm f/1.8 ile makro çekemezsiniz ama elinizdeki 12-50mm ile 1:1 olmasa bile makro çekebilirsiniz. 12-50mm objektifin yaptıklarını küçümsemeyin.. Portre için özel olarak 45mm f/1.8 alabilirsiniz pişman olmazsınız.
   3- OMD serisinde sensör boyutu DSLR gövdelerden daha küçük olduğundan bu durum alan derinliği konusunda bir dezavantaj yaratır. Arkaplanın flu olduğu fotoğrafları çekmek DSLR gövdelere göre biraz daha zordur ve bu yüzden Pana 17mm f/1.8, Pana 20mm f/1.7, Pana 25mm f/1.4, Pana 42.5 f/1.2, Oly 45mm f/1.8 ve Oly 75mm f/1.8 gibi objektiflerden biri almanız iyi olacaktır.

 38. Ilker Yigit | 16 Nisan 2015, 23:14

  Hakki Bey detayli inceleme icin cok tesekkurler. Ben de Olympus OM-D E-M10 ile Fujifilm X-T1 arasinda kaldim. Arastirdigim kadariyla X-T1’in visoru daha basarili calisiyor. Ote yandan E-M1’in dahili flasi aklimi karistiriyor. Fuji’nin tus kombinasyonu Olymp’in de tasarimini begeniyorum. Fuji fiyat olarak daha pahali ama pisman olmamak benim icin daha onemli. Gercekten cok karasiz kaldim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • İlker Bey E-M1 de dahili flaş yok. Fujin ters ışıkta AF konusunda pek başarılı bulunmuyor. Bir de raw algoritmasını adobe ile paylaşmadığından iyi verim alabilmek için raw dosyalarını kendi programı ile açmanız öneriliyor. Fakat jpeg konusunda gerçekten çok iyi ve piyasadaki en iyi makinelerden.

 39. Slm hakki bey benim küç birmakinsm var kompak pek memnun degilim yavaç resim çekiyor ben biraz hızlı birçey istiyorum sizce nasılbirşey almam lazim çok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim çok tsk

 40. Öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim.
  Canon 550 kullanıcısıydım. Maalesef makinam çalındığı için yenisini almak durumundayım. Tercihim Omd e m10’dan yana. Lens olarak ise m.zuiko 14-150 mm düşünüyorum. Amatör bir fotoğrafçı olarak bu lens tek başına yeterli gelirmi?
  Birde canon ile birlikte 50 mm 1.8 lens kullanıyordum. omd e m10 için muadil ne almamı önerirsiniz.
  şimdiden teşekkür ederim

  • Serkan Bey eğer amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız tek objektif yerine birkaç objektifle dolaşmanız çok daha iyi olur. 50mm yerine konumlandırabileceğiniz bir Panasonic 20mm f/1.7 çok iyi olur.

 41. merhabalar Hakkı Bey
  oncelikli bu degerli bilgileri bizlerle paylastıgınız icin tesekkur ederim.
  lumix gf5xe almayı dusunuyorum. yemek cekimleri ve makro cekimlerin yanı sıra gündelik de kullanabilecegim bir lens onerebilirmisiniz. gf5xe 14-42 hd power lens ile geliyor . bu lens işimi görürmü? Bu modelde vizor yok ve lcd ekran da sabit.cok büyük bi dezavantaj olurmu ? ya da olympus bi modelini tavsiye ederseniz en uygun nerden alınabilir. cok soru sordum galiba :) sevgiler

  • Olympus OM-D E-M10 alabilirsiniz kit objektif işinizi görecektir. Türkiye’ye zoom ithalat vasıtasıyla geliyor fiyatları makul düzeyde.

 42. serdar bayraktar | 30 Ocak 2015, 16:55

  Merhaba;
  Ben Olympus M10 ile Sony A6000 arasında kaldım.
  Gerçi aynı fiyatta değiller ama karşılaştırabilir misiniz acaba ?
  M10 14-42 kit lens ile 1470 TL (japonyadan)
  M10 14-42 + 40-150 çift lens ile 1670 TL
  Sony A6000 16-50 kit lens ile 1700 TL (Amerikadan)

  • Birbirinde çok farklı makineler, her ikisi de işinizi görür ama Sony daha farklı bir makine Olympus daha farklı, burada kişisel bir tercih sözkonusu. Sony daha yavaş netleme yapar ama yüksek iso başarımı daha iyidir ve daha yüksek çözünürlük sunar. Olympus ile daha hızlı fotoğraf çekebilirsiniz ve her tarafını özelleştirebilirsiniz, objektif desteği çok daha fazladır. Sony A6000 tipi çok kötü, bana göre tabii. Olympus çok daha güzel…

  • serdar bayraktar | 03 Şubat 2015, 17:52

   M10 almaya karar verdim ama kit lensmi yoksa body+lensmi ona karar veremedim.
   M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm F3.5-6.3 EZ lens fiyatı 650 TL
   M10 Body only fiyat ise 1200 TL.
   Yani toplam 1850 TL ye geliyor.

   12-50 kit lensli olarak M5 modeli var 1450 TL

   ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ ile
   ED 12-50mm F3.5-6.3 EZ arasında çok fark varmıdır acaba ?

   Önceki yorumlarınızda, M5 ile M10 arasında pek fark yok demişsiniz.
   Acaba en ideal seçenek 12-50 kit lensli olarak M5 mi?

  • Serdar Bey 12-50mm ile almak bence çok daha mantıklı. 14-42mm yi sevemedim, kitleme mekanizmasından dolayı onunla hızlı hareket edemiyorsuz. Aralarında bahse değer bir fotoğraf ve kalite farkı yok.

  • serdar bayraktar | 03 Şubat 2015, 17:54

   Ha birde,
   M10 14-42 + 40-150 çift lens ile 1670 TL seçeneği mevcut.

  • 40-150mm için çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim ama vasat bir tele olarak o fiyata ancak o kadar olur. Daha iyisini uygun fiyata bulma şansınız yok.

 43. Cengiz ÇELİK | 21 Ocak 2015, 11:24

  Bende de OMD E-M10 var ve panorama çekimi yapamadım. Çekim modu var çekim yaparken de fotoğrafları tek tek
  çekiyor birleştirme yapmıyor. Panoramik çekimi denediniz mi? Ayrıca son zamanlarda bakaçda ve ekranda kırmızı
  ve mavi gölgeler oluşuyor sadece gece oluyor. Neden olabilir bilginiz var mı?
  Çözmek istedim bu iki sorunu ve kendim bilemedim :)

  • Cengiz Bey böyle bir sorunla karşılaşmadım, bence acilen servise görütün incelesinler. Ben EM10 kullanmıyorum, Panoramik çekim modunu kitapçığı okuyarak yapabilirsiniz sanıyorum.

 44. Ebru şencan | 29 Kasım 2014, 03:54

  Hakkı bey,merhabalar yazınızı okudum.Bilgilendirmenız için teşekkurler.Benim size sorum şoyle olacak Nikon D 7000 kullanıcıyım 18-105 mm ve 50 mm lensim var fakat çok memnun değilim ayar yapamıyorum mesela :)) bu yuzden ıstediğim kalıtede bir fotoğraf elde edemıyorum.Sizce Nikon D7000 mi yoluma devaö edeyim yoksa böyle kucuk taşınması daha kolay bir makına mı edineyim? Kalite açısından Nikonu dogru kullanmıs olsam güzel fıtograflara sahip olurmuyum? Teşekkürler…

 45. Celal Onel | 26 Kasım 2014, 06:16

  Sayin Hakki bey,

  Tayland tan selamlar b
  Yazilarinizi ve incelemelerinizi begeni ile takip ediyorum.

  Size sorum, omd em10 sahibiyim. Ancak hareket eden objelere karsi ( kizim mesela ) pek iyi sonuc alamadim. Hediye verilmisti. Ondan sonra merak saldim fotografciliga. Şimdiler de tayland ta. Omd em 5 +m. Zuiko 12-40 pro lens kit olarak indirimli satiyorlar. Sanirim yeni urun cikacak o yuzden fiyati bu lens ile alirsam cok uygun. Bu lens harici olarak cok pahali. Isimi gorur diye dusunuyorum. Size sorum imaj kalitesi ve hareket eden nesnelere karsi em5 daha ustun bir makine midir? Boyut olarak pek bir farki goremedim. Hava kosullarina em1 gibi uygun. Em10 i satip em5 alayim diyorum ancak aile fotografciligi ve macro yogunlasacagim. Bu tercih sizce mantikli mi?

  Em5 + m. Zuiko 12 -40 lens = 1260 usd.

  Saygılarımla

  • Gövde konusunda yanılıyorsunuz size pek birşey kazandırmayacak, fakat objektif açık diyaframlı olduğundan işinize yarayacaktır. Hareketli modelleri çekerken T modunda ve otomatik iso ayarlarında kullanmayı deneyebilirsiniz.

 46. Yusuf Erdem | 20 Kasım 2014, 13:51

  (Yazı biraz uzun oldu hakkınızı helal edin :) Okumayı sevdiğinizi düşünerek kısaltmadım)

  Hakkı bey yazılarınız çok güzel. Son zamanlarda keşfettim sizi ve sitenizi. Gerçekten Allah razı olsun. Canon 650D kullancısıyım. 2 senedir az çok kendimi bir şekilde geliştirdiğime inanıyorum. Geniş açı lens ihtiyacım doğdu. Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorum ve çok sık geziyorum. Canon için lens yatırımı yapmadan önce makineyi değiştirme kararı verdim. Yanımda taşımak cidden beni yoruyor bazen. Sonuçta gezi ve manzara fotoğrafları çektiğim içinde çoook yüksek meblağlar harcamak istemiyorum. Bu iş benim için hobi çünkü.

  M5 ve M10 arasına kaldım aynasız tarafında. Olympsus gerek tasarım gerekse performans olarak diğer aynasızlardan sanırım daha önde. Canon EOS M şuan kullandığım 650D’nin ufaltılmış hali gibi. (Teknik anlamda) Birde bir aparat ile canon lenslerini kullanabilmek bir avanyaj. Ama Olympus beni daha çok cezbetti. Olympus da da buna benzer bir aparat var mıdır?

  Sizden fikir almak istedim. Su geçirmez özellğini bir kenara bırakırsak M10’un M5 den aşağı kalır bir yanı var mıdır? Aradaki fiyat farkına değer mi?

  650D’den M10 a geçmek mantıklı mıdır? Yada şunu al bunu alma diyeceğiniz bir model var mıdır?

  ISO performansı 650D’ye nazaran nasıldır? Ve Olympus tarafında geniş açı lens seneçekleri nelerdir? beraberinde berilen 14-42 lens canon daki 18-55den daha geniş bir lens midir yoksa 2x çarpanından dolayı değişen pek bir şey yok mudur? Ve keskinlik konusunda karşılaştırdığımızda kit olmasına rağmen keskin bir lens midir?

  Şimdiden yapacağınız yardımlar ve vereceğiniz cevap için ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.. :)

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın Küba’dan yeni döndüm ve orada internet sıkıntılı.
   Öncelikle EOS M modeli yeterli bir makine değil, objektifleri yok denecek kadar az. Eğer DSLR objektiflerinizi kullanmak isterseniz bir aparat yardımıyla kullanmalısınız. Böyle olunca da ağırlığınız pek değişmiyor yani mantıksız bir çözüm.
   Olympus ile tüm markaların obejktiflerini AF olmadan kullanabilirsiniz. Fakat buna gerek yok çünkü zaten her türlü objektif seçeneği mevcut.
   Evet mantıklı bir seçim olur, tüm ekipmanınızı satıp geçin ve rahat edin.
   M5 ile M10 arasında ufak tefek bazı farklar var ama bunlar performansınızı etkileyecek düzeyde değil, karşılaştırma sitelerinde bu farklara bakarak hangilerine ihtiyacınız olduğuna kara verip tercihinizi yapabilirsiniz.
   ISO perfotmansları da 650D ile aynı düzeyde. Oly 14-42mm objektif 28-84mm olarak, Canon 18-55mm ise yaklaşık 28-88mm olarak iş görür yani kısaca aynı açı. Ultra geniş açı isterseniz Pana 7-14mm ve Oly 9-18mm var. 2x çarpanının etkisi alan derinliğine olur, 650D ye göre yarım stop kısılmış kadar alan derinliği artar. Bu ise pratikte sizin için herhangi bir şeyi değiştirmez.

 47. cengiz karaş | 24 Eylül 2014, 22:03

  hakkı bey çok güzel bir yazı elinize sağlık benim sormak istediğim em-1 çok pahalı zaten ben em-5 ile em-10 arasında kaldım bariz bir fiyat farkı yok hangisini önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  • EM10 teknolojik olarak daha biraz daha üstün, fotoğraf kalitesinde hissedilecek bir fark yok; fakat malzeme kalitesi ve tutuş açısından EM5 benim tercihim olurdu. Kendiniz yakından görerek daha iyi karar verebilirsiniz.

 48. Olympus OM-D E-M10 ve Panasonic DMC-GX7 arasinda kaldim bende ilk kez bir makine alacam hangisini onerirsiniz panosonicin bu makinesinin artilari Daha cok gibi ama yinde karar veremedim saygilar

  • Mustafa Bey çekim kalitesi olarak aradaki farkı anlaşılamayacak kadar az, bence tasarım ve tuş kombinasyonuna vs. yoğunlaşıp tercihinizi o şekilde yapın.

 49. Uzun zamandır yazılarınızın farkındayım 4/3 ilgili olanların.. Hatta sizinle tanıştık. Bir yerden hatırlıyorum, hatırlıyorum ama bir türlü çıkaramamıştım… Sonradan hatırladım…

  Diğer firmaları bilemem ama Olympusun sizi keşfetmemesi de kendi ayıbı…

  Çok selamlar..

  • Hehe, öyle bir amacım hiç olmadı, açıkcası umurumda değil. Bu çok daha özgür yazmama yarıyor. Aslına bakarsanız ben Panasonic kullanıcısıyım, GF1 modelinden beri m4/3 kullanıyorum, şu anda GX7 ile de gayet mutluyum. Umarım birgün yolumuz kesişir de m4/3 üzerine konuşuruz, selamlar.

 50. Elinizde 7-17mm, 14-35mm, 35-100mm, 150mm , 300mm gibi SHG lensler varsa ki genelde f/2.0 sabit açıklıkta zoom lensler bazıları.
  E5 gibi bir body den daha iyi fotoğraf kalitesi istiyorsanız OMD E-M1 den başka şansınız yok gibi.
  M10 aynı fokus şartlarını sağlayamıyor eski 4/3 lenslerle.

  Tabi Türkiye fiyatlarına bakarsak M10 daha mantıklı bir fiyattan satılıyor.

  M1 in 4500 liralık fiyatın da indirime gidemeyip yedek batarya ve grip hediye ediyorlar…

  Grip taktıktan sonra o makineyi neden alayım..

  Olympus un ürün ve servis kalitesini beğenmekle beraber, özellikle fiyat politikası olarak prensipli davrandığını sanmıyorum..

  Sonuç olarak Olympus’un bu modelleri o kadar kıymetli ki, hiç bir eletronik mağazada göremiyoruz. Dokunamıyoruz. Kullanan da yok…

  Ama siz hangisini alsak diye yazı yazmışsınız.. Eğer Oly aracılığıyla bu yazıyı yazdıysanız, söyleyin onlara iyi bir indirim yaparlarsa OMD E-M1 alırım…

  Yoksa Canon’a geçecem..

  Olympus ekipmanımı elden çıkarmayacağım. Korkmasınlar.. Onlar bizde patladı artık… En son vitrinlik olurlar..

  • Hakan Bey Micro Four Thirds ürünlerini ilk çıktığından beri alıp kullanan ve hakkında yazan biriyim, firmalar tarafından henüz keşfedilmedim. Alışverişlerimin tamamını sırf bu fiyat politikaları yüzünden ya yurtdışından ya da spot piyasadan yapıyorum.

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.