Something is wrong.
Instagram token error.

UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız?

Yeni bir objektif satın aldığınızda satıcı size mutlaka UV filtre vermek isteyecektir. Bunun haklı nedenleri de yok değil. Peki siz UV filre almak durumunda mısınız? Kullanmaz iseniz ne olur, kullanınca yararları ne olur?

Fotoğraf makinelerinde kullanılan filtreler konusunda genel olarak değinmeden sadece UV yani Ultraviyole (Morötesi) filtrelerden biraz bahsedelim. Kabaca yuvarlak, saydam bir cam olarak nitelendirebileceğimiz UV filtre gözle göremediğimiz ultraviyole ışınların objektifimize erişmesini engellemek ve bu ışınları süzmek amacıyla kullanılır. Genel anlamda fotoğrafa etkisi çok az veya yoktur diyebiliriz. Bazı ortamlarda (özellikle puslu havalarda) çok az bir miktar kontrastı artırabilir. Pozlamaya da etkisi yoktur. Bunun dışında, üzerine takıldığı objektifi çarpmalara ve toza karşı korumayı sağlar. Sonuçta filtrenin kırılması, objektifin ön camının kırılmasından daha iyidir, değiştiriveririz olur biter.

Fakat UV filtre satın alırken dikkatli davranmak ve kaiteli UV filtre almak durumundayız. Çünkü kullandığımız UV filtrenin kalitesi iyi değil ve gelişigüzel üretilmiş bir cam ise fotoğrafa kötü yönde etki edecektir. Özellikle netlik konusunda sorun yaratacak ve çektiğiniz hiçbir fotoğraf net çıkmayacaktır. Bunu anlayana kadar uzun bir süre geçebilir ve problemin nedenini objektife yüklemek gibi bir hataya dahi düşebilirsiniz. O yüzden UV filtre seçerken veya satın alırken bir miktar parayı gözden çıkartmak gerekecektir. Özellikle multi-coated (çok katmanlı) olarak geçen filtreleri kullanmak yerinde olacaktır.

Eğer belli bir seviyenin üzerinde çok kaliteli ve pahalı objektifiniz yoksa bu objektifler için UV filtre almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü kaliteli UV filtre için ödeyeceğiniz para objektifin değerine yaklaşacaktır. Bu tip objektiflerinizi kapaklarıyla kullanın ve korumayı o şekilde yapın.

Örneğin Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II gibi bir objektifin fiyatı $170 civarında. Bu objektifin filre çapı 58mm. Benim en severek kullandığım filtreler Alman firması Heliopan şirketine ait ürünler. 58mm için kaliteli ama sıradan bir Heliopan UV filrenin fiyatı $42, daha iyisi ise $79. Objektifin yarı fiyatına bir filtre almak biraz düşündürücü. Başka bir örnek Canon EF 16-35mm f/2.8L II gibi bir objektif için verirsek, bu objektifin fiyatı $1600 civarında, filtre çapı ise 82mm. Bu durumda fiyatlar $150 ile $200 arasında değişiyor. Obejktifin filtre çapı arttığında alacağınız UV filtrenin de fiyatı doğru orantılı olarak artıyor. Fakat bu objektif için alacağınız filtreye ödeyeceğiniz $150 yüksek olmasına karşın değecek bir meblağdır.

Ek olarak 300mm ve daha üzerindeki tele objektiflerde kullanılmasının görüntü kalitesine olumsuz etkisi olacağını düşündüğümden kullanılması taraftarı değilim. Bu tip objektifleri de zaten özel çantaları ve koruma yöntemleri ile sağlama almak gerekir.

Kısacası, eğer filtre almaya karar verirseniz mutlaka kaliteli olan bir filtre alın ben B&W ve Heliopan markalarını kullanıyorum, şimdiye kadar bir sorunum olmadı. Başka markalardan kullanıp çöpe attıklarım olmuştur. Cokin, Hoya, Tiffen gibi markalar en çok satılan markalar, fakat tamamını incelemediğim için haklarında pek birşey söyleyemeyeceğim. Sadece Cokin ile kötü bir tecrübem olmuştu. İncelemek için ne zamanım, ne de harcayacak param var, o yüzden henüz B&W ve Heliopan dışında bir marka kullanmayı tavsiye edemiyorum.

108 Yorum Var

 1. Hakkı bey merhabalar ,
  Size görüşlerinizi almak adına bir sorum olacaktı :)
  Temmuz ayında öğlen 12:00 – 15:00 gibi sert ışığın olduğu saatlerde Gelin-Damat çekimi yaparken Bw marka UV’ filtreden ziyade Bw marka Polarize filtre kullansak sizce uygun olur mu ? Burada tek amacım patlamaları yok etmek ve fotoğrafta suratlarda olan netliğinde kaçmaması açısından Bw’e güvenmek zorundayız diye düşünüyorum.
  Bw PL filtrenin en kalitelisini Netlik kaybı olmasın diye tercih etmek zorundayız diye düşünüyorum, Ayrıca 1.dip not geçmek isterim ;
  o saatlerde akülü ışık kullanılıp fotoğrafa destek olacağım.
  2. dip not ; Fotoğrafta patlamaları engellemek ve netlik kaybını yaşamamak adına Bw PL filtreye daha sıcak bakıyorum ve sigma 35 1.4 veya sigma 85 1.4 art lensin çapına uygun alıp ikisinden birisinde kullanacağım :)
  Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası, fikirlerinizi paylaşır iseniz satın alacağım ürünü daha sağlıklı olarak almamı sağlayacaksınız, şimdiden teşekkür ederim :)
  Dönüşünüzü bekliyorum.

  • Harun Bey polarize filtrenin kullanım amacı yansımaları kontrol etmektir. Çok sert ışıkta çekim yapacağınızdan dolayı sizin ihtiyacınız olan ND filtredir. 4, 5 veya 6 stop ND işinizi görecektir. Ama kaliteli olmasına dikkat edin yoksa tüm fotoğraflarda netlik kaybı yaşayabilirsiniz. Ben Heliopan veya B&W markalarında hiç sorun yaşamadım.

 2. Mrb genellikle manzara ve portre kişesel fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum tamron 17-50mm lensimle bw marka circular filtre almayi düşünuyorum fotoğraf keskinliğine katkısı olurmu sizce

  • Objektiflerin önüne takılan filtreler hiçbir zaman keskinliğe katkı sağlamazlar. Hatta çoğunlukla keskinliğe zarar verebilirler. Bu yüzden iyi kaliteli ürünler alıp kullanmak gerekir. Takacağınız Circular polarize filtre bir miktar kontrat artışı sağlayabilir. Fakat polarize filtrelerin asıl etkisi yansımaları kontrol etmektir. Su ya da cam da istenmeyen bir yansıma olursa onu gidermek gibi. UV filtre ise sadece havadaki pusu bir nebze giderebilir.

 3. kemal kandilli | 06 Ağustos 2017, 16:16

  İlk önce bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

  Nikon P900 için Cokin 67 mm C-PL Polarize Yansıma Düzeltme Filtresi almayı düşünüyorum, yansımaları azaltmak amacım. Önerir misiniz? veya farklı bir tavsiyeniz olur mu? cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • Elbette polarize filtre kullanmak yansımaları kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Fakat Objektifin önüne gelecek her eleman keskinlikle ilgili bir sorun yaratma potansiyeline sahiptir. O yüzden bu tip ürünleri alırken bir miktar parayı gözden çıkartmakta ve kaliteli ürünleri tercih etmekte fayda var. Ben Cokin markasının son durumunu bilmiyorum ama eskiden oldukça ucuz ve kalitesiz ürünleri vardı. O yüzden de Heliopan ve B&W markalarının filtrelerini tercih ettim ve hiç pişman olmadım. Ama alacağınız ürünü test etme şansınız varsa bir kaç fotoğraf ile test ederek memnun kaldıktan sonra da alışveriş yapabilirsiniz.

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.