Something is wrong.
Instagram token error.

UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız?

Yeni bir objektif satın aldığınızda satıcı size mutlaka UV filtre vermek isteyecektir. Bunun haklı nedenleri de yok değil. Peki siz UV filre almak durumunda mısınız? Kullanmaz iseniz ne olur, kullanınca yararları ne olur?

Fotoğraf makinelerinde kullanılan filtreler konusunda genel olarak değinmeden sadece UV yani Ultraviyole (Morötesi) filtrelerden biraz bahsedelim. Kabaca yuvarlak, saydam bir cam olarak nitelendirebileceğimiz UV filtre gözle göremediğimiz ultraviyole ışınların objektifimize erişmesini engellemek ve bu ışınları süzmek amacıyla kullanılır. Genel anlamda fotoğrafa etkisi çok az veya yoktur diyebiliriz. Bazı ortamlarda (özellikle puslu havalarda) çok az bir miktar kontrastı artırabilir. Pozlamaya da etkisi yoktur. Bunun dışında, üzerine takıldığı objektifi çarpmalara ve toza karşı korumayı sağlar. Sonuçta filtrenin kırılması, objektifin ön camının kırılmasından daha iyidir, değiştiriveririz olur biter.

Fakat UV filtre satın alırken dikkatli davranmak ve kaiteli UV filtre almak durumundayız. Çünkü kullandığımız UV filtrenin kalitesi iyi değil ve gelişigüzel üretilmiş bir cam ise fotoğrafa kötü yönde etki edecektir. Özellikle netlik konusunda sorun yaratacak ve çektiğiniz hiçbir fotoğraf net çıkmayacaktır. Bunu anlayana kadar uzun bir süre geçebilir ve problemin nedenini objektife yüklemek gibi bir hataya dahi düşebilirsiniz. O yüzden UV filtre seçerken veya satın alırken bir miktar parayı gözden çıkartmak gerekecektir. Özellikle multi-coated (çok katmanlı) olarak geçen filtreleri kullanmak yerinde olacaktır.

Eğer belli bir seviyenin üzerinde çok kaliteli ve pahalı objektifiniz yoksa bu objektifler için UV filtre almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü kaliteli UV filtre için ödeyeceğiniz para objektifin değerine yaklaşacaktır. Bu tip objektiflerinizi kapaklarıyla kullanın ve korumayı o şekilde yapın.

Örneğin Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II gibi bir objektifin fiyatı $170 civarında. Bu objektifin filre çapı 58mm. Benim en severek kullandığım filtreler Alman firması Heliopan şirketine ait ürünler. 58mm için kaliteli ama sıradan bir Heliopan UV filrenin fiyatı $42, daha iyisi ise $79. Objektifin yarı fiyatına bir filtre almak biraz düşündürücü. Başka bir örnek Canon EF 16-35mm f/2.8L II gibi bir objektif için verirsek, bu objektifin fiyatı $1600 civarında, filtre çapı ise 82mm. Bu durumda fiyatlar $150 ile $200 arasında değişiyor. Obejktifin filtre çapı arttığında alacağınız UV filtrenin de fiyatı doğru orantılı olarak artıyor. Fakat bu objektif için alacağınız filtreye ödeyeceğiniz $150 yüksek olmasına karşın değecek bir meblağdır.

Ek olarak 300mm ve daha üzerindeki tele objektiflerde kullanılmasının görüntü kalitesine olumsuz etkisi olacağını düşündüğümden kullanılması taraftarı değilim. Bu tip objektifleri de zaten özel çantaları ve koruma yöntemleri ile sağlama almak gerekir.

Kısacası, eğer filtre almaya karar verirseniz mutlaka kaliteli olan bir filtre alın ben B&W ve Heliopan markalarını kullanıyorum, şimdiye kadar bir sorunum olmadı. Başka markalardan kullanıp çöpe attıklarım olmuştur. Cokin, Hoya, Tiffen gibi markalar en çok satılan markalar, fakat tamamını incelemediğim için haklarında pek birşey söyleyemeyeceğim. Sadece Cokin ile kötü bir tecrübem olmuştu. İncelemek için ne zamanım, ne de harcayacak param var, o yüzden henüz B&W ve Heliopan dışında bir marka kullanmayı tavsiye edemiyorum.

108 Yorum Var

 1. Merhabar Hakkı Bey bende nikon 50 mm ve 18-105 lens var ve polarize filtre almayı düşünüyorum fotograftaki parlamaları önlemek için gerekli mi acaba

  • Parlamalardan kastınız lens flare dediğimiz olay ise bunu engellemenin yolu yok maalesef. Bu olay objektifin içerisinde kullanılan lenslerden kaynaklanır. Sadece objektifin açısını değiştirerek tolere edilebilir hale getirebilirsiniz.

 2. Merhaba Hakkı Bey,
  Yazınızı be yorumların bir kısmını okudum. Henüz Canon 50mm 1.8 stm lens aldım. Benim için bu lens bile pahalı olduğundan ve yazınızı da okuduktan sonra bw uv filtre siparişi verdim. Ancak yorumların birinde 50mm 1.4 için uv yi ben kullanmam demişsiniz. Benim 1.8 için uv filtre almam mantıksız mı? Kafam biraz karıştı açıkçası.

  • Ferit Bey bu kararı siz vereceksiniz, eğer satın aldığınız filtre pahalı bir filtre değilse ve fotoğraf kalitesine de olumsuz bir etkisi yoksa kullanmanızda sıkıntı yok.

 3. Merhaba herkese ,
  Hocam, 24-120 F4 nikon lens için filtre önerir misiniz ?
  Teşekkür ederim ,saygılar.

 4. ali turhan | 27 Temmuz 2015, 11:04

  hakkı bey ben birkaç gün önce sony hx400 kompakt 55mm fotoğraf makinası aldım ve buna filitre yaprak parasoyar almam gerekirmi saygılarımla

 5. Sony SAL 100mm f/2.8 Macro Lensim var bunun için ne tür bir lens almalıyım (uv-polarize) gerek varmı

 6. Hocam bu filtreler güneş içinde etkili mi yani nötral güneş filtesi olarak kullanılanilir mi güneş tutulmasında makinaya zarar verir mi

  • Güneş tutulması makineye hiç bir zaman zarar vermez, sadece objektif çok uzun süre direkt güneş ışığına maruz bırakılırsa ön elemandaki özel kaplamanın zarar görme ihtimali az da olsa vardır. Sizin gözleriniz daha önemli makineden ziyade onları korumalısınız. Işığı kısmak için UV filtre değil ND filtre (Neutral Density Filter) kullanmalısınız.

 7. huseyin ozcan | 05 Ocak 2015, 02:27

  Hocam fotogrfciliga yeni başlayan biri olarak canon 1100 d aldım ve lensler cok kapalı tonda bana daha ıyi bir lens almam icin hangi objektifi sunarsiniz saygılar

 8. Nikkorex F adli bir makina buldum ve internette bu makina hakkinda internette ya da cevremde bilgi sahibi olan kişiler yok. Hakkı hocam sizin bi bilginiz varsa bu makina hakkinda beni aydinlatabilirseniz çok sevinirim sizce ne kadar iş görür sonuçta çok eski bir makina sağlam cok temiz bir tane buldum.

  • Eğer filmle çalışmak sizin için sorun değilse Nikkorex F çok hoş bir makine. Light Meter ile birlikte alıyorsanız gayet iyi olur, yoksa zorlanırsınız. Ürünün ilk çıkışı 1959 yılı, kullanmadım ve hakkında detaylı bilgim yok. Fakat Nikon bu F sistemi ilk çıktığında piyasada çok ses getirmişti. Eğer çok yeni başlayan biriyseniz zorlanabilirsiniz.

 9. Himmet Yıldırım | 08 Ekim 2014, 23:40

  Merhabalar hakkı bey. Yaklaşık 1000 tl değerindeki canon 50mm 1.4 lens için yaklaşık 100 tl değerinde b&w filtre almak mantıklı mı. Sadece lensi korumak amacıyla almak istiyorum.

 10. Korhan Karagülle | 02 Temmuz 2014, 01:17

  Merhaba,
  Kimilerine göre Canon 5DMark3 ün ISO değerleri daha iyi, kimine göre ise Nikon D800.. DXO sitesinde, Nikon D800 ü ISO değerlerinde çok öne çıkarmış. Ben de her iki makina var, Nikon D800’ü 24-70 ile denememe rağmen sanki 5DMark3 daha iyi bir ISO değerine sahip görünüyor. DXO nun, D800 ü öne çıkartmasının bir başka nedeni olabilir mi sizce..?

 11. serhat ertuna | 25 Haziran 2014, 15:39

  merhaba
  ben amatör olarak fotograla ilgileniyorum ve nikon d610 24-85 mm 72mm aldim. 2 ay sonra profesyonel bir okulda egitime basliyacagim ve bu konuda yetkinlesmek istiyorum, okul öncesi deneyim kazanmak icin video ve fotograf cekimleri yapiyorum, sizce hangi filtreleri almaliyim yada almalimiyim? Yurt disinda yasiyorum ve makinemin yanida aldigim tanitim kitapçigi Almanca, malesef burada yeni oldugum icin makineyi çözmek icin Almancam yeterli degil ve makinemi tüm detaylariyla taniyabilecegim bir web sitesi yahut ulasabilecegim bir türkce kitapcik varmidir acaba..tesekkürler.

 12. Recep Gütmen | 14 Nisan 2014, 19:45

  Benim bulundugum Şehirde Canon 600D 18-135 67mm lensim için bula bildiğim 3 marka var hama tiffen ve vivitar sizce hangisini almalıyım

  • Bana kalırsa 18-135mm için UV kullanmayın. Kullanacağınız kaliteli UV filtreler $100 civarında olacak ve bu objektif için bu parayı harcamaya değmez. Bahsettiğiniz diğer markaların ürünleri vasat ve fotoğraf kalitesine etkisi olma ihtimai yüksek. Özellikle 100-135mm aralığında bunu hissedebilirsiniz.

  • Recep Gütmen | 15 Nisan 2014, 21:01

   peki bu lens için sizin öneriniz nedir ne yapmalıyım…

  • Recep Bey benim fikrim, bu objektif için UV filtre kullanmamanız yönündedir.

 13. gülay aksoy | 04 Şubat 2014, 17:46

  Hakkı Bey selamlar… Ben Canon 650 / 18-55 makinem için filtre almak istiyorum. İncelemek için internette gezindiğimde ultra filtre, polarize filtre, cpl, nd, macro derken kafam karıştı. Olmazsa olmaz filtre hangisidir ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 14. küçük bir sorum daha olacaktı. nikon D3100 makinama alacağım UV de önereceğiniz bir marka var mı ? bir çok yerde Çin malı satıldığını bununda hem makinaya hemde kullanana zarar verdiğini duydum. yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler

 15. nikon D3100 a uv ve yaprak parasoley almak istiyorum ama bu konuda çok acemi olduğum için neye göre almam gerektiği hakkında pek bir bilgim yok netten sipariş verebilmem için makinanın modeline göre seçim yapmam mümkün mü ? yoksa dikkat etmem gereken başka şeylerde var mı? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • UV ve parasoley gövdeye göre değil objektife göre belirlenir. Parasoley genellikle objektifle birlikte verilir ama UV filtreyi satın almalısınız. Objektifin filtre çapını öğrenerek satın alabilirsiniz. Örneğin Nikon D3100 ile verilen 18-55mm kit objektifin fitre çapı üzerinde yazdığı gibi 52mm dir. 52mm UV filtre almanız gerekir.

 16. 24-70 nikkor ve 70-200 vr ‘ye uv almam gerekir mi sizce ? Genelde kullanmıyorumda.

  • Bence koruma amaçlı gerekir, her ikisi de pahalı objektifler ve hiç istememesenizde ön elemana gelebilecek bir zarar cebinizi yakacaktır.

 17. Efe Eryurt | 17 Kasım 2013, 11:54

  Merhaba,
  Canon 1100d makinamda, 50mm 1:1.8 lensim ile gece fotograf cektigimde, bazi karelerde isikli bir nesnenin yansimasi beliriyor. Ornek vermek gerekirse, Anitkabir’i pozladigim zaman ekranin bir tarafinda isik yansimasi beliriyor.
  Nedeni ne olabilir?

  • Ön tarafında uv filtre kullanıyorsanız onu çıkartıp deneyin. Ek olarak pozlama esnasında vizörü kapatın oradan ışık griyor olabilir.

 18. hakkı bey ben 18-55 için 52 mm polarize asf70-300vr lens için bw67 mm polarize bana faydası olumu bu flitrelerin tşkler

  • Polarize filtre yansımaları kontrol etmek amacıyla kullanılır ve ışığı bir miktar düşürür o yüzden 70-300mm ile pek kullanışlı olmaz. UV ışık şiddetini pek etkilemez ama objektifi korur, yukarıdaki yazıda belirtmiştim.

 19. ender uslu | 08 Nisan 2013, 15:55

  merhaba bn canon 550d kullanıcısıyım 18 55 mm lensime ve 75 300 mm lensime koruyucu amaclı uv filtre almak istiyorum kac mm filtre almalıyım lense göre farklılık gösterirmi smdiden tesekkürler

 20. Merhaba hakkı bey, 1 hafta kadar bir süre sonunda d5100 nikon alacağım . Yanında iki tane lens veriyorlar. Bunlar 18-55 DX + 55-200 DX DOUBLE KİT peki ben bunlara hangi çapta filtre almalıyım? Ve fiyatlarınında çok uçuk olmamak şartıyla hangi markalardan almalıyım? Şimdiden sağolun.

 21. UFUK DUMANCİOGLU | 02 Nisan 2013, 09:50

  nd fİLTRE KULLANIRKEN BELLİ NUMARALARI VARMI VARSA BU NUMARALARI NEYE GÖRE KULLANMALIYIZ TEŞEKKÜRLER

  • Elbette var, dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız ND filtrenin pozlamaya ne kadar etki edeceğidir. Normalde 1/2000 olarak çektiğiniz fotoğrafı 1-stop etki ettiği söylenen ND filtre ile 1/1000 sn de çekersiniz 2-stop etki eden filtre ile 1/250 sn de çekersiniz. 10-stop ND fitre ile yaklaşık 1/2 sn de çekersiniz.

 22. aLAITTIN öZKAN | 13 Mart 2013, 19:43

  Merhaba Hakki bey,
  Deniz kenarinda cekim yapmak icin filitre almak istedim,satici bana dediki kumsal alanda Dijital kamera tozlari da göreceginden herhangi bir filitreye gerek yok. Siz ne tavsiye edersiniz?.Tesekkürler.A.Özkan

  • Deniz kenarında uzun pozlama mı yapacaksınız? O zaman ND filtre almanız gerekecek. Onun dışında UV filtre alıp objektifi koruyabilirsiniz.

 23. aLAITTIN öZKAN | 07 Mart 2013, 15:33

  Selam, ben HD Olux-Day&Night UV 77mm Filtre ile calismak istiyorum.Elimde Nikon ED AF Nikkor 80-200mm 2,8 objektif var .Nelere dikkat etmek lazim?.Yardimci olursaniz memnun olurum..Kolay gelsin

 24. müslüm mutlu | 02 Mart 2013, 14:25

  merhaba hakkı bey yorumlarınızı okudum çok faydalı oldu benim için çok teşekkür ederim.

 25. Hakki bey bir objektife hem parasoley hemde baska bir filtre ayni anda takilabilirmi(uv,nd,pf)..Bir diger sorum ise parasoley kullanirsak eger uv ye koruma amacli gerek varmidir..yani objektfi dusurdugumuzde parasoley korurmu..uv takmassak eger objektifin toz ve kirlenme durumunu ne yapabiliriz yani objektifi temizlemek biraz hassas deniyor..bir diger mevzu ise filtrelerin hepsini ebay dan siparis etsek nasil olur sizce.

  • Eğer kötü kullanmaz ve ekstrem koşullarda kullanmaz iseniz objektifler genellikle pek kirlenmezler, temizlik için hafif nemli bir bezle silmeniz yeterli olur. Tabiki hem filtre hem de parasoleyi birlikte kullanabilirsiniz. Parazoly de az da olsa koruma sağlar ama tabii amacı bu değildir, yine de ek koruma yerine geçebilir. Ebay den güvenilir satıcılardan almanızda hiçbir sakınca yok..

 26. Iyi gunler
  Canon 650d makinam var uzerinde 18-200 canon lens taktim..
  Uv filtre ile circular pl filtre ayni anda kullanilir mi ..
  Cogunlukla circular PL yi kullaniyorum filtre olarak uzerinde hep takili dis mekan cekimlerinde…

 27. yunus bozkurt | 18 Şubat 2013, 17:43

  Merhabalar, Polarize filtrede BW nin yanısıra canon markasının fitresi alınabilir mi?
  Kolay gelsin.

 28. Levent Tuna | 05 Şubat 2013, 23:32

  Merhaba,
  Panasonic GF3 body , 14mm ve 45*200 lens kullanıyorum. Önereceğiniz filtreler nelerdir. Fotoğraf çekmeye yeni başladığım için diğer tavsiyelerinezede ihtiyacım var. Teşekkürler

  • UV filtreler 24mm den 122mm ye kadar değişen filtre çaplarında üretiliyorlar, dilerseniz alabilirsiniz tabiki. Ayrıca 14mm için 46mm filtre çaplı polarize filtre de alabilirsiniz. Uzun pozlama veya fazla ışığı düşürmek amacıyla da ND alabilirsiniz, tamamen kişisel tercihler.

 29. Hakkı Bey merhaba,

  Benim D90 fotoğraf makinam var, lensi ise 18-105 (67 mm) , UV filtre ve Polarize filtre almak istiyorum. Polarize filtre için B+W veya Heliopan düşünüyorum ancak UV için karar veremedim. Acaba Tiffen, Kenko veya Hoya almam yeterli olur mu? Araştırdığım kadarıyla bunların da çok çeşitleri olduğunu gördüm, Haze ve Multi-coated önermişler bir çok sitede. Sizin öneriniz ne olurdu, neye dikkat etmeliyim veya öncelik vermeliyim?

  Teşekkür ederim.

  • Multi-coated olanlardan alabilirsiniz, yazıda belirttiğim gibi B+W ve Heliopan markalarını gönül rahatlığı ile kullanıyorum, diğer markalar için test yapamak şart; ama Tiffen de denenebilir.

 30. Onur Kalaycı | 16 Aralık 2012, 22:48

  Selamlar Hakkı bey;
  82 mm 10 stop nd filitre arıyorum.Ama 10 stop bulamadım.Sizin tavsiyeniz varmı?

 31. ömer gülşen | 08 Aralık 2012, 14:25

  Hakkı Bey selamlar, size sorup yormadan önce yorumları okudum ama istediğim şeyi tam elde edemedim.550D 18-135 lensime polarize filtre almayı düşünüyorum tavsiye ettiğiniz markalardan ( B&W ve Heliopan ) birisini alacağım ama polarize filtre kullanmadığım zamanlarda lensimi fiziken koruması ve uv ışınlardan arınmak amacıyla uv filtre almak istiyorum bu filtre konusunda kararsızım.Uv filtreler kalitede bozulmalara yol açabiliyor diye okumuştum bi yerde.Uygun fiyata, görüntü kalitesini bozmayacak aynı zamanda uv ışınlardan koruyacak filtre markası tavsiyenizi alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  • Kaliteli UV filtrelere vereceğiniz para yüksek olacak ve kullanacağını objektifin buna değer olması gerekir, en azından L serisi. 18-135mm objektif için buna değmez. Sıradan bir UV alırsanız bu sefer görüntüde bozulma yaşama ihtimaliniz ve dolayısıyla uv filtreye verdiğiniz parayı çöpe atmış olma riskiniz var. Kısacası bence 18-135 için uv filtre almanıza gerek yok.

 32. Kerim has | 30 Ekim 2012, 17:30

  Merhaba,weifeng uv filtre kullanıyorum fotoğrafın kalitesini bozar mı?

  • aynı dkadrajda ve aynı değerlerde bir filtreli ve bir de filtresiz çekim yapın ve bilgisayar ortamında karşılaştırın. Fark yoksa gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 33. merhaba hakkı bey uv filtre konusunda b&w ile heliopan filtreler önermişsiniz.benim sorum Rodenstock uv filtresi hakkında olacak. tavsiye eder misiniz bu markayı da?

 34. Hakkı bey, iyi günler.. canon 60d ve 18–200 mm kit lens kullanıyorum.. Özellikle açık veya kapalı mekanlarda dans gecelerinde fotoğraf çekmeyi çok seviyorum.. etki eder mi bilemiyorum ama, Şu an için harici flaşım yok, ama en kısa zamanda alacağım.. Bu kombinasyon için sizce hangi tür filtre kullanmalıyım ve parasoley kullanmalı mıyım.. 2. Sorumun konu ile alakası yok ama, cevaplarsanız çok memnun olurum.. Saygılarımla…

  • Parasoley kullanmanın hiçbir zararı yok, her zaman kullanabilirsiniz. ND filtre kullanarak gelen ışığı azaltabilir ve uzun pozlamalar yaparak değişik fotoğraflar üretmeniz mümkün.

 35. ömer gülşen | 29 Eylül 2012, 22:16

  Hakkı bey ben 550D için sipariş verdim ve şimdi uf mc filtre almayı düşünüyorum ama marka konusunda kararsızım kullandığınızı soyledıgınız alman markası dışında tiffen veya benzeri markaları önerir misiniz? tiffendan bahsetmişsiniz ama yorum yapmamışsınız sizce hangi markayı almalıyım, biraz uygun ama fiyatına göre normal kalitede, kaliteli birşey arıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Yazıda kendi kullandıklarımı ve tecrübe ettiklerimi yazdım zaten, memnun olduğum için heliopan ve b&w markalarını öneriyorum, Heliopan fiyat olarak daha avantajlı ve Türkiye’de bulma şansınız daha yüksek. Tiffen’i tecrübe etmediğim için öeneri yapamıyorum.

 36. iyi günler Hakkı Bey.
  öncelikle sabrınız ve sıkılmadan sorularımızı cevaplandırdığınız için teşekkür ediyorum.
  elimde canon 60d var.hoya polarize ve hoya nd filtreler kullanmaktayım.fakat pek aşinası olmadığım infirared filtrelere bakışınızı öğrenmek istiyorum.bu tür filtreler çok gerekli midir? gerekli ise hangilerini bize önerirsiniz. teşekkür ederim.

  • Haasan Bey eğer infrared fotoğraflarla ilgileniyorsanız, o zaman zaten başka şansınız yok, bu filtrelerden edinip infrared yani kızılötesi fotoğrafçılık yapabilirsiniz, onun dışında gerekli değildir, ben şahsen hiç kullanmadım.

 37. Hakkı Bey özür diliyorum o an kafam çok karışık olduğundan filtre yerine lens yazmışım. Daha sonradan filtre çeşitlerini okudum. Yani demek istediğim göl fotoğraflarını çekeceksek sırf sudaki güzel yansımalar için polarize filtre mi almalıyız ? Gece çekimlerinde nd filtreler mi kullanılır?

  • Polarize filtre ile göldeki yansımaları daha belirgin hale getirebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Yani size yansımalar üzerinde kontrol sağlar. Bunun dışında ek bir özelliği yoktur.

 38. Merhaba Hakkı Bey;
  58 mm lens almayı düşünüyorum fakat bir çok çeşidi var. Polarize – Uv – W. Balance, ND… gibi burada seçim yaparken neyi göz önüne almam gerekli.

  • Sanırım kısaltmalarla ilgili bir karışıklık yaşıyorsunuz. UV (ultraviyole) anlamında bir kısaltma yani bu yazının konusunu oluşturuyor. Diğerleri ise Polarize veya ND (neutral density) bu yazının konusu olmayan başka amaçlar için kullanılan filtreler. Eğer “58mm UV filtre” almayı düşünüyorsanız “58mm UV filtre” almalısınız.

 39. merhaba hakkı bey ben anneme nıkon d5100 fotograf makınesi aldım üzerinde 18 55 lens vardı . yaz okulu ıçın amerıkadayım ona hangı lenslerı almalıyım sızce.benım çok fazla bılgım yok . ama almışken hangılerı lazımsa almak ıstedım. simdiden tesekkur ederim.

 40. Uzun zamandır düşünüyordum. Canon 550d ile güzel fotoğraflar çekebilirken, neden 600d ile çekemiyorum diye. Zaten netlemede de sıkıntı vardı. Uv filtreyi takılı ve takılı değil iken bi kaç deneme yaptım. Tüm sorun filtrede. Oysa aldığım gün takmıştım. Bir dahada çıkarmamıştım. Şimdi siz yazınca aklıma geldi. kaliteli filtreler objektif fiyatına yakın diyorsunuz. oysa ben filtreyi 15 liraya almıştım :) Teşekkürler faydalı yazınız için.

  • Suat Bey inanın insanın başına gelmeden bazı şeyleri anlaması zor oluyor, ben de yaşamıştım böyle birşey, o yüzden paylaşayım dedim.

 41. Celebrimbor | 27 Temmuz 2012, 22:03

  Çok yakın zamanda D5100 makinama nikkor 70-300 vr ıf ed alıcağım fakat filtre konusunda tereddütte kaldım. UV filtre almayı düşünüyorum fakat MC mi yok ND mi almam gerekiyor karar veremedim. Telezoom objektif olduğu için filtre önemli bir konu oluyor.
  Marka olarak b+w yaygın . MC ve ND nin ne işe yaradıklarını ve incelemelerini okudum fakat bu kadar kaliteli objektiflere ucuz UV filtre alarak kaliteyi düşürmektense iyi bir filtre almak daha mantıklı oluyor.

  Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  • 70-300mm ile çok özel durumlar dışında ND kullanmazsınız, bir işinize yaramaz. MC (Multi coated) özellikli bir UV almanız en iyisi.

 42. Hakki bey tekrar merhaba. Zaman ayirdiginiz icin tesekkurler. Tamamen sizin yonlendirmenizle kararimi verdim. Yarin canon mark 2, Lens olarakta 16-35 f2.8 ve 50 mm 1.8 alıyorum. 3. Lens 24-105 f4 u mecburen eledim bütçe nedeniyle. Şimdi sizden istediğim konu basligiylada alakali yardım ricam su.
  1-bu 2 lens icin UV, polarize, ND filtrelerden hangisini ya da hangilerini almalıyım? Sanırım polarize filtre özellikle gökyüzünde beyaz bulutların patlamasını sağlayarak muhteşem bır efekt yapıyordu. diger lensler icin herkes çok farklı düşünüyor. Gerek var veya gerek yok diye. Sizce hangileri elimde olmalı.
  2-50 mm lens icin de herhangi bır filtre kullanmam gerekiyormu? Koruma maksatlı sanırım gerek yok sadece performansı arttırmak adına.
  3-kullanmadığınız icin fikir veremeyeceğim demişsiniz ama belki birinden olumlu veya olumsuz geri dönüş alma ihtimaliniz olabilir diye soruyorum. MARUMİ lens nasıldır? Siz 16-35 2.8 ve 50 mm 1.8 ile hangi filtreleri kullanıyorsunuz.? Aslında bu cümle tüm soruların ozetiydi. Çok tesekkuler… Ayırdığınız zaman ve paylaştıklarınız icin …

  • 1- 16-35mm için yani manzara için polarize filtre almak iyi olacaktır. Aslında polarize filtrenin temel amacı yansımaları kontrol etmektir. Gökyünüdeki yansımaları kontrol ederek daha kontrast renkler elde edebiliyorsunuz. UV filtre alarak ta objektifinizi korumuş olursunuz. Eğer şelale ya da dalgaları kullanarak uzun pozlama yapmayı düşünüyorsanız o zaman da ND filre almanız gerekecek.
   2- Özel bir amacınız yoksa herhangi birşey almanıza gerek yok.
   3- Marumi hakkında olumlu ya da olumsuz birşey duymadım. Ben 16-35mm için UV ve ND filtre kullanıyorum. 50mm için de gün ışığını kısmak amacıyla ND filtre kullanıyorum.

 43. babam bana foto. makinesi aldı ve daha yeniyim aldıgı adam bütün ayarlamalarını yapmıs ve geliba filtrede takmıs fotograf makinem cantasıyla birlikte yere düştü koroyucu filtresi sanırsam catladı sanırsam derken emin değilim filtrevarmı yokmu bilmiyorm ama fotogaraf cektiği için filtredir diye düşündüm işte nasıl değiştirebilirim fiyatı nedir merak ediyorum suan tatildeyim garanti kapsamına girermi canon 600d makinem iyi günler lütfen yardımcı olun

  • Garanti kapsamına girmez, en yakın fotoğrafçıya götürüp göstermenizde fayda var, gerekirse teknik servise yönlendirme yapacaktır.

 44. Merhaba Hakkı Bey ;

  Uzun zamandır almak istediğim canon eos 600d makinayı bu hafta almaya karar verdim. 18-135 lens çanta uv filtre güneş koruyucu 16gb kart hepsi içinde bana 2.600tl fiyat verdiler canon eurasia garantisi altında ve 12 taksit yapacağını söylediler. ürünün canon eurasia garantisi altında olduğunu nasıl anlayabilirim. yoksa 2.000 tl gibi bir rakama firma garantisi olarak veriyorlar. fakat ben illede faturalı canon eurasia garantili bir cihaz almak istiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz_?

 45. mehmet güneş | 05 Temmuz 2012, 01:11

  merhabalar hakkı bey. fotoğrafçılığa uzun süre merak salmış ama bi türlü başlayamamış biriydim.geçenlerde bir makine almak istedim. sizin sitenizin ve araştırma yaptığım eş dost arkadaş ve diğer internet sitelerininde sonra nikon d 7000 almaya karar verdim ve aldım. mutluyum iyi bir makine. hatta benim gibi çok amatör seviyedeki birine göre çok fazla bir makina.
  şimdi o makine ye iyi bakma zamanı…. nasıl bir uv afiltre almalıyım lensim 18-105. alacağım lensin çapı ne kadar olmalı yardımcı olursanız çok sevinirim. çok teşekkürler . bir de çanta almam lazım yardımcı olursanız çanta için 250-300 tl ye çıkabilirim filtre içinde 150 tl ye çıkabilirim. lowepro nun bir kaç modeline baktım ama karar veremedim. lütfen yardımcı olun bu AMATÖRRRRRRR fotoğrafçıya:)))) çok teşekkürler

  • Mehmet Bey objektifin üzerinde (kapağında da yazıyordur) kaç mm olduğu yazıyordur, şimdi özelliklerine baktım 67mm imiş. UV filtre için tercihiniz “67mm B&W 67mm UV filter” olabilir. Çanta konusunda pek birşey diyemeyeceğim, fotoğraf ekipmanı satan dükkanlara girip denemeniz gerek, herkesin tarzı farklıdır. Ama slingshot denen tarzdaki ürünler kullanışlı ve çok tutuluyor diyebilirim.

 46. iyi günler hakkı bey, biryerlerden bulabileceğim poz örnekleri var mıdır, düğün ve kişisel portreler için, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim.. başarılar

 47. ismail ileri | 06 Haziran 2012, 11:34

  Hakkı bey merhaba , kullanmakta olduğum d90 18-105 için dış mekan çekimlerinde onereceginiz filtre hangisi olur yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler…

  • Dış mekan çekimleri için “Graduated Neutral Density” olarak geçen, “Dereceli Doğal Yoğunluk Filtresi” olarak çevirebileceğimiz türdeki filtreleri kullanabilirsiniz. Bu filtre gökyüzünün sokak ve binalara göre görece fazla ışığını azaltıyor, böylelikle gökyüzündeki ışık patlamalarından ya da diğer mekanların az ışıklı olması nedeniyle karanlık çıkmasının önüne geçmiş oluyoruz. İkinci olarak yansımaları kontrol etmek amacıyla polarize filtre kullanabilirsiniz.

  • ismail ileri | 07 Haziran 2012, 20:32

   sorumu cevaplandırdığınız için çok teşekkür ederim. Ben asıl olarak salon fotoğrafçılığı yapıyorum filtre kullanma gibi bir ihtiyaç duymadım. Ara sıra gelin damat çekimlerim oluyor genelde güneşin yatay geldiği kırmızımsı ve sarımsı renklerin daha hakim olduğu akşam saatlerini tercih ediyorum. Geçenlerde dış çekimim tam öğlen saatlerine denk geldi havada tek bi bulutta yok:) ne kadar enstanten, diyafram ve pozlama ile oynasam da istediğim fotoğrafları uzun uğraşlardan sonra çıkarttım sayılır. Gökyüzü ve gelinlik genelde beyaz ağırlıklı çıktı. sonrasında araştırma yaptım ve bu tarz durumlarda beni kurtarır mı ne kadar faydası olur. Bundan dolayı sizden yardım istedim. İlginizden dolayı çok teşekkür ederim….

 48. Zehra Arslan Ceylan | 17 Mayıs 2012, 18:56

  Bu sorunu uzun süre yaşayanlardan biri benim. 70-300 lensimin önünde Cookin filtre takılı olduğu için çektiğim tüm fotoğraflarda netlik problemi oluşuyordu. Benim verdiğim karar ise 70-300 bana ağır geldiği için çekerken titretiyorum ve satmalıyım oldu. Ta ki bir gün bir arkadaşımız filtreyi çıkarıp fotoğraf çekmemi öğütleyene kadar.

  • cem yamanel | 25 Şubat 2014, 11:49

   Selamlar Hakkı bey Zehra hanım.. Sizlerle çok güzel bir Kars gezisi yapmıştık O gezide ben 18-135 lensime polarize filtre takarak yaptığım çekimlerin çoğunluğunda netlik sorunu yaşadım Önceden UV filtre ile yaptığım çekimlerde de bu kadar olmasa da sıkça bu sorunu yaşıyordum Polarize ile daha sık olmasının bir izahı var mı?

  • Muhtemelen kullandığın filtrenin markası ile ilgili. Normalde UV filtreler fotoğrafa etki etmez ama Polarize filtre ışığı yarım ile bir stop kadar kısar ve yansımaları kontrol etmek amacıyla kullanılır. Eğer kötü bir polarize kullanırsan etkisini daha çok hissetmen doğal.

 49. Emre BOSTANOĞLU | 17 Mayıs 2012, 13:40

  bir keresinde ön camı yere gelecek şekilde düşen bir lensimi (Sigma 10-20) önündeki 2 tane nd filtre kurtardı. nd filtrelerden birisi kırıldı birisi sağlam. lensin hsm si bozulmuştu ama optiği hala sağlamdı en azından :)

 50. Fehmi Murat KAYA | 17 Mayıs 2012, 09:25

  Ben de bahsettiğiniz amaçlar için hemen hemen aynı işi gören Skylight 1A kullanmayı tercih ediyorum. Çok Pahalı lenslerim yok Marka olarak Hoya bana şimdilik hem fiyat hem de performans olarak tatmin edici gelmekte.

  • Kontrollü bir ortamda, tripod üzerinde ve manual ayarlarla aynı fotoğrafı hem filtreli hem de filtresiz çektiğinizde aralarında bir fark yoksa o zaman kullandığınız filtre de problem yok demektir. Birçok kullanıcı bunu denemeden heme UV filtre alarak objektifine takıyor ve sonuçları da baştan kabul etmiş oluyor.

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.